×

Aby korzystanie ze strony było w pełni możliwe korzysta ona z ciasteczek. Aby zachować zgodność z nową dyrektywą o prywatności, musimy poprosić Cię o zgodę na przetwarzanie cookies. Czytaj więcej

Akceptuję

Informujemy, że wszystkie złożone i opłacone zamówienia do 21.07.2024 zostaną dostarczone do 29.07.2024.  

Styl art déco we wnętrzach. Najciekawsze inspiracje

Styl art déco we wnętrzach. Najciekawsze inspiracje

Art déco  w architekturze kojarzy się  nieco z Wielkim Gatsbym. To styl wypełniony ozdobami i elementami z historycznie klasycznych stylów np. rokoko.  Dodatkowo art déco to styl, który ma i stylowe  antyki, i luksusowe błyszczące dodatki.  Jest ponadczasowy dzięki błyszczącym materiałom, mosiądzowi oraz lakierowanemu drewnu.

Opowiemy Ci dzisiaj trochę o stylu art déco, podpowiadając jakie meble wybrać, na jakie postawić dodatki, a przede wszystkim, jak nie “przegiąć” i z hitu nie zrobić kiczu.

Czym jest art déco? Poznaj charakterystyczne cechy tego stylu

Styl art déco to styl idealny dla tych, którzy są wymagający i cenią perfekcję. Jest następcą stylu secesyjnego, a jego największy rozkwit przypadł na lata 1919–1939 oraz cenił geometryczne kształty i dyscyplinę przestrzenną. Dzięki temu wyróżnikami stylu art déco stały się m.in. kwadraty i prostokąty oraz linie proste. Poza tym art déco stawia na dbałość o detale i ciekawe kolory.

Poza tym styl art déco, a dokładniej jego cechy doceniali artyści. Szukając piękna w przedmiotach codziennego użytku pokochali proste domowe sprzęty i bibeloty. Art déco stawiało także na funkcjonalność oraz tworzenie przedmiotów przydających się na co dzień np. ceramiki, mebli oraz tkanin.

Art déco wyróżnia się:

 • prostymi geometrycznymi kształtami,
 • syntetyzmem,
 • drogimi materiałami – kością słoniową, hebanem czy marmurem,
 • perfekcją,
 • łączeniem dwóch, a czasem kilku palet kolorów – stonowanej i wyrazistej,
 • kontrastowymi kolorami,
 • czerpaniem z innych epok,
 • funkcjonalnością,
 • łączeniem różnych płaszczyzn.

We wnętrzach art déco można zobaczyć wpływy antyczne, egzotyczne oraz ludowe. Każdy z tych elementów nadaje stylowi niepowtarzalny charakter.

Materiały wykorzystywane w stylu art déco

Styl art déco w mieszkaniu można rozpoznać po materiałach, z których powstały dodatki. Wiele z nich wykonano w ciekawy sposób, łącząc materiały, które na pierwszy rzut oka do siebie nie pasują. Styl art déco lubi także niebanalne rozwiązania z nutką luksusu i przepychu. Jak wyglądają dodatki do mebli w art déco? Najczęściej to wysokie tapicerowane zagłówki oraz podłokietniki z drewna i złocone nóżki. Te dwa elementy najczęściej można zobaczyć w meblach, a inne materiały obok drewna, które wyróżniają art déco to:

 1. onyks,
 2. palisander,
 3. naturalna skóra,
 4. mahoń,
 5. fornir,
 6. szkło,
 7. marmur,
 8. srebro,
 9. błyszczące tkaniny.

Wybierając bazę do wnętrza art déco dobrze postawić na kolor albo ze stonowanej palety, albo z intensywnej, np. biel albo czerń. Później czas na szukanie odpowiedzi na pytanie: Jak urządzić wnętrze art déco? należy zacząć od mebli. Trzeba je starannie dobrać, ponieważ w art déco ma znaczenie i kolor, i kształt, i materiał, z którego powstał mebel. Do mebli idealnych do wnętrza w tym stylu należą komody i szafki z fornirem, na którym pojawi się ciekawy rysunek, z fornirem/frontem z orzecha wszystkie te meble, które są wymuskane i mają perfekcyjny wygląd.

Aranżacje  art déco to także geometryczne wzory w różnych miejscach wnętrza, np. na ścianie i sofie. Wybierając sofę, dobrze wybrać taką, wyróżni się kolorem z palety stylu art déco – mocnej i intensywnej, ale niekrzykliwej. Do wnętrza art déco świetna będzie kanapa Serena w klasycznym stylu i w kolorze np. intensywnego fioletu lub musztardowej żółci czy ostrej czerwieni.

Dodatki i meble art déco

Wybierając meble do wnętrz art déco najlepiej postawić na mahoń, heban czy orzech oraz szafki i komody z ciekawymi frontami z forniru. Pamiętając, że styl art déco czerpie z klasyki możesz wstawić do salonu fotel w stylu glamour Brest lub masywny kojarzący się z angielskimi salonami Chesterfield.

Sofy, które są wygodne i pasują do art déco powinny mieć intensywny kolor np. butelkową zieleń czy głęboki ciemny fiolet. Do sof świetnie współgrających z kolorami bazowymi np. beżem należą kanapy i narożniki z kolekcji Laze lub Monza. Pierwszy może stać się akcentem stylu retro, a drugi w angielskim. Oba będą doskonale wyglądać we wnętrzu art déco, jednak trzeba pamiętać, by wtedy postawić na odpowiednie dodatki, np. złote lub mosiężne stojące lampy. Dodatkowo trzeba pamiętać, że każda aranżacja art déco, choć może być zbliżona do tej w stylu eklektycznym, nie powinna jej imitować.

Styl art déco to obok dwóch palet kolorów niebanalne dodatki. Większość z nich powinna wyglądać jak małe dzieła sztuki. Szukając odpowiednich lamp i dekoracji należy wybierać te, które mają geometryczne wzory i proste kształty.

 

Aranżacje salonów i sypialni w stylu art déco

Po krótkiej opowieści o art déco czas na kilka pomysłów na sypialnię i salon w tym stylu. Zacznijmy od pokoju dziennego. Salon art déco powinien mieć ściany ozdobione tapetą w neutralnym kolorze z delikatnym geometrycznym wzorem. Meble powinny być wygodne i eleganckie takie jak np. sofa i fotele z kolekcji Avos, James lub Serena. Po sofie czas na dodatki, czyli m.in. złote lub mosiężne figurki, marmurowy stolik kawowy oraz obrazy w delikatnych kolorach. Dodatkowo na ścianie można powiesić lustro w złotej lub drewnianej ozdobnej ramie, które nada wnętrzu głębi.

Aranżacji  sypialni art déco można nadać szlachetny charakter dzięki kontrastom. Wnętrze sypialni art déco można stworzyć, bazując na stonowanych kolorach, np. bieli czy kości słoniowej i dodając akcenty w intensywnych kolorach, np. tapicerowany zagłówek łóżka. Wybierając łóżko do sypialni w stylu art déco najlepiej postawić na duże z bardzo wysokim tapicerowanym lub przeszywanym wezgłowiem. Ciekawie zaprezentuje się też metalowe łóżko ustawione w centrum pomieszczenia. Sypialni uroku dodadzą też dodatki ze złotymi elementami oraz wykonane ze szkła wazony i naczynia, oraz zdobione świeczniki. W sypialni w tym stylu warto też zapewnić 2 lub 3 źródła światła i wybrać żyrandole lub kinkiety. Dodatkowo każdą aranżację w stylu art déco można stworzyć po prostu eksperymentując, by wyeksponować charakter tego niesamowitego stylu.