×

Jak ustawić meble w pokoju dziennym?

Jak ustawić meble w pokoju dziennym?

Salon to miejsce, w którym spędza się najwięcej czasu, jest miejscem odpoczynku i spotkań towarzyskich. Dlatego powinien być urządzony funkcjonalnie i komfortowo. Jak ustawić meble w pokoju dziennym?

Jak urządzić pokój dzienny?

Wnętrze pokoju dziennego powinno być przytulne, piękne i funkcjonalne. Jak stworzyć taką aranżację? Wiele zależy od naszych upodobań i preferowanego stylu, jest jednak kilka uniwersalnych wskazówek:

 1. kolory – najlepiej wybrać ulubione odcienie;
 2. otwarta czy zamknięta przestrzeń – jeśli pokój dzienny jest połączony z jadalnią lub kuchnią, dobrze jest znaleźć punkty łączące te przestrzenie;
 3. zadbanie o oświetlenie – w salonie warto postawić na delikatne zasłony i firany lub rolety;
 4. połączenie funkcji – jeśli w pokoju dziennym ma znaleźć się dodatkowe miejsce do spania, dobrze jest wybrać rozkładaną sofę z funkcją spania (np. Boom, Dillon).

Meble: pokój dzienny – jakie wybrać?

Pokój dzienny i jego aranżacja w dużym stopniu zależą od mebli – ich wielkości, stylu, koloru i funkcjonalności. By uniknąć efektu misz-maszu, warto wybrać zestaw mebli, np. sofę i fotele. Dobrze jest również znaleźć meble, które nie będą zbyt duże, by nie stworzyć efektu przytłoczenia. Gdy zostaną wybrane, np. białe meble pokój dzienny stanie się optycznie większy.

Wybierając konkretny styl mebli można wybrać konkretne jego cechy, np. do wąskiego i małego salonu wstawić niewielkie meble w stylu scandi z nowoczesnymi akcentami, np. stolikiem kawowym z czarnym blatem. W pokoju dziennym o bardziej prostokątnym i podłużnym kształcie dobrze sprawdzą się ławostoły lub ławy, takie jak Shelton lub Turner. W salonie o nietypowym kształcie dobrze sprawdzą się meble modułowe, np. pufy i narożnik Puzzle. Meble z frontami w kontrastującym kolorze sprawią, że pokój dzienny nabierze charakteru i oryginalności.

Aranżacja pokoju dziennego z szafą

Zastanawiając się nad tym, jak urządzić pokój dzienny, warto pomyśleć o szafie. Mimo tego, że to nietypowe połączenie może dobrze się sprawdzić w niewielkiej kawalerce i być alternatywą dla regału albo wiszących pólek.

Jak urządzić pokój dzienny z szafą? Jeśli w salonie znajduje się wnęka można wstawić do niej szafę na wymiar. Kolejny pomysł na szafę w pokoju dziennym to zrobienie z niej miejsca na wyeksponowanie pamiątek lub książek. Atutem szafy w kawalerce jest także sporo miejsca na przechowywanie mniejszych sprzętów lub ubrań.

Jak funkcjonalnie ustawić meble w pokoju dziennym?

Szukając pomysłu na umeblowanie pokoju dziennego należy wziąć pod uwagę kilka aspektów. Pierwszym jest metraż. W bardzo małym salonie nie sprawdzą się duże sofy i masywne fotele, ale dobrym rozwiązaniem będzie narożnik i pufy. Drugim jest kształt pokoju dziennego. Wąski i prostokątny będzie nieco trudniej zaaranżować niż kwadratowy.

Pozostałe sprawy, które trzeba wziąć pod uwagę podczas planowania ustawienia mebli to m.in.: ilość wpadającego dziennego światła, skosy oraz podzielenie wnętrza na strefy.

Kilka zasad pomocnych podczas meblowania salonu

 1. Wybranie punktu centralnego wnętrza. To miejsce, które przyciąga wzrok patrzącego. Może nim być stolik kawowy albo ława (Palmer) lub sofa (Layla, Zinola). Można go wyeksponować oświetleniem lub dodatkami.
 2. Rozpoczęcie ustawiania mebli w salonie od największego. Im większe gabaryty mebla, tym trudniej go odpowiednio ustawić. Dlatego ustawianie mebli w salonie zaczyna się od największych, np. sofy, narożnika, regału lub stołu.
 3. Stworzenie połączeń między meblami. Warto pamiętać o tym, że sofa nie powinna „stać samotnie”, dobrze postawić obok niej fotele i stolik kawowy.
 4. Akcenty. Wnętrza pokoju dziennego warto zaaranżować tak, by pojawiły się w nim akcenty, np. fotel z obiciem w kontrastującym kolorze.
 5. Sprawdzenie funkcjonalności mebli. Po ustawieniu wszystkich elementów wystroju warto sprawdzić ich funkcjonalność. Najlepiej jest przetestować czy możesz swobodnie poruszać się między meblami i czy nie stoją zbyt blisko lub zbyt daleko siebie.

Umeblowanie pokoju dziennego – jakich błędów należy się wystrzegać?

Jak ustawić meble w pokoju dziennym? To pytanie może spędzać sen z powiek i sprawiać, że wielu zaczyna się zastanawiać: „Jak nie ustawiać mebli w pokoju dziennym?”. Kilka często popełnianych błędów, których warto unikać to:

 • efekt areny rzymskiej – ustawienie mebli jak najbliżej ściany sprawiające, że w centrum powstaje dużo wolnej przestrzeni optycznie zmniejszającej wnętrze;
 • zbyt ciemne kolory;
 • nadmiar wyrazistych dekoracji;
 • kiepskie oświetlenie;
 • złe ustawienie mebli;
 • niezachowanie proporcji;
 • brak konsekwencji i mieszanie stylów;
 • niepraktyczne materiały.

Dekoracja pokoju dziennego

Wybranie dekoracji pokoju dziennego to wyzwanie, ponieważ trzeba zachować i konsekwencję, i umiar, i umiejętnie wybrać kolory i faktury. Szukając dodatków do pokoju dziennego warto postawić na stonowane dodatki. Poza tym warto postawić na naturalne faktury, np. drewno i miłe w dotyku materiały, takie jak obicia z weluru.

Dekoracja pokoju dziennego – porady

Dekorując salon warto kierować się kilkoma wskazówkami.

 1. Niekupowanie akcesoriów i ozdób pod wpływem chwili.
 2. Odpowiedni wybór kolorów i kształtów.
 3. Zachowanie umiaru i konsekwencji.
 4. Stosowanie się do zasady spójności.
 5. Im mniej, tym lepiej.