Jak urządzić wąski pokój? O czym należy pamiętać

Urządzanie małego mieszkania często jest problematyczne. Niewielki metraż ogranicza możliwości ustawienia mebli. Dużo zależy także od kształtu pokoju – małe kwadratowe pomieszczenie jest łatwiejsze do umeblowania niż długie i wąskie. Jak urządzić wąski pokój?

Aranżacja wąskiego salonu

Pierwszym krokiem w urządzaniu wąskiego pokoju często jest wybór koloru ścian tak, b go optycznie powiększyć. Do tego zabiegu warto wybrać jasne stonowane kolory. Kolejny krok to podzielenie salonu na kilka stref, np. malując na ścianach pionowe linie lub trójkąty.

Kolejnymi możliwościami podczas urządzania wąskiego pokoju są:

  • zapewnienie odpowiedniego oświetlenia,
  • ustawienie małej liczby mebli, dzięki czemu salon będzie lżejszy,
  • nieustawianie mebli przy dłuższych ścianach,
  • lustra, które optycznie powiększą pomieszczenie.

Jak ustawić meble w wąskim pokoju? Meblując wąski pokój dzienny dobrze pamiętać o nieustawianiu długich mebli, np. sof przy dłuższej ścianie. Takie ustawienie spotęguje „wagonowość” pokoju. By temu zapobiec dobrze jest ustawić sofę w poprzek pomieszczenia. Jedną z bardziej funkcjonalnych sof idealnych do takiego pokoju jest sofa Lioni – niezbyt długa i niemasywna. W wąskim pokoju dobrze sprawdzi się także niewielki narożnik, np. Nimbus.

Wąski pokój aranżacje

Urządzając pokój w bloku warto poszukać stylu, który pozwoli stworzyć spójną całość i nie zawęzić salonu jeszcze bardziej. Jedną z inspiracji może być wykorzystanie wzorów i wybranie dodatków w stylu art deco. Kolejnym dobrym pomysłem będzie styl scandi, czyli minimalizm i prostota. Tutaj idealną stanie się sofa Kooper o kształcie przydługiej muszelki lub krótka Covex Wood z poduchami.

Kolejnym ciekawym pomysłem na wąski salon może stać się styl nowoczesny – lustra i pozostałe akcesoria, które sprawią, że pomieszczenie stanie się optycznie większe. Jeśli istnieje taka możliwość, można zainspirować się stylem industrialnym – duże okna zapewnią dopływ naturalnego światła, a surowe meble pozwolą nie zagracić salonu.

Wąska sypialnia

Podobnie jak w salonie, aranżując wąską sypialnię dobrze wybrać jasne kolory, które pozwolą optycznie powiększyć pokój. Dobrym rozwiązaniem są też pionowe pasy i duże wzory. Ciekawym pomysłem są wiszące półki oraz funkcjonalne łóżko, jak np. narożnik z funkcją spania i pojemnikiem na pościel Explorer lub Velocity z obiciem w jasnym kolorze.

Wąski pokój dla dziecka

Jak urządzić długi wąski pokój dla dziecka? Warto postawić na jak największą funkcjonalność. Pierwszym krokiem jest często dobre wymierzenie przestrzeni na ustawienie mebli. W takim pokoju dobrze jest również ustawić w jednej linii łóżko (np. sofę rozkładaną Flic), szafę na ubrania oraz komodę na zabawki.

Jak ustawić meble w wąskim pokoju?

Szukając pomysłu na ustawienie mebli w wąskim pokoju należy zastanowić się nad tym, jak najbardziej funkcjonalnie zaaranżować przestrzeń. Jednym z popularnych trików jest ustawianie mebli przeciwlegle. To pozwala na wydzielenie stref i powiększenie optycznie pomieszczenia. Przeciwległe ustawianie mebli pozwala pozbyć się efektu wagonowości i tunelowości pokoju.

Urządzając wąski pokój należy pamiętać także o wyborze konkretnych mebli. Im bardziej funkcjonalne i pojemne, tym lepiej. Meblując taki pokój można do podziału na strefy wykorzystać regał. To pomoże odpowiednio zagospodarować przestrzeń. Dobrze też wybrać szafę do sufitu z lustrzanymi drzwiami i ustawić ją na dłuższej ścianie. Warto także nie stawiać zbyt wysokich mebli pod oknem. Tutaj świetna i funkcjonalna będzie sofa, np. Linara lub Coco.

Jak umeblować wąski pokój w bloku?

Meble do wąskiego pokoju w bloku również trzeba odpowiednio wybrać meble. W takim pokoju dobrze pod dłuższą ścianą ustawiać meble, które mają fronty w jasnych kolorach i odbijają światło. Sofa powinna „wylądować” pod krótszą ścianą, a na długiej dobrze zawiesić lustro.

Do wąskiego pokoju w bloku nie nadają się masywne meble, warto postawić na minimalistyczne aranżacje, np. w stylu skandynawskim. Wąskie pokoje lubią natomiast drewniane meble i niskie łóżka oraz sofy, które dobrze ustawić naprzeciw wejścia.

Podsumowując podczas meblowania wąskiego pokoju należy pamiętać o:

  • nieustawianiu większości mebli wzdłuż dłuższej ściany,
  • lekkich meblach i minimalizmie,
  • funkcjonalności,
  • jasnych kolorach.