×

Jak urządzić salon w bloku? Porady i inspiracje

Jak urządzić salon w bloku? Porady i inspiracje

Im mniejsze mieszkanie, tym trudniej je zaaranżować. Mały metraż nie daje zbyt wielu możliwości, a salon w bloku to już ogromne wyzwanie. Mimo tego pokój dzienny w bloku może być niebanalny, funkcjonalny, jasny i przestronny. Jak urządzić pokój dzienny w mieszkaniu w bloku? Czym się inspirować?

Aranżacja salonu w bloku w kilku prostych krokach

Zastanawiając się jak urządzić salon w bloku należy dobrze zaplanować ustawienie mebli, biorąc pod uwagę kształt i metraż pokoju. Każde pomieszczenie ma nieco inne możliwości aranżacyjne. Jak meblować salon, zwracając uwagę na jego cechy? Podpowiamy.

  1. Zdecydowanie czy salon jest połączony z aneksem kuchennym. W takim pokoju dziennym trzeba pamiętać o tym, by zachować funkcjonalność obu wnętrz. Zarówno w salonie, jak i w kuchni muszą się znaleźć odpowiednie meble i ciągi komunikacyjne. Poza tym należy zadbać o spójność stylu, np. wybierając sofę i krzesła z tej samej linii lub bardzo do siebie zbliżone (sofa Opus Velvet i krzesła Dilo). Aneks i pokój dzienny to dobry pomysł na funkcjonalny mały salon w bloku ze stołem.
 • Metraż. Im większy pokój dzienny, tym większe możliwości ciekawej aranżacji. Warto ustawić meble w taki sposób, by nie stworzyć efektu zagracenia.
 • Kształt salonu. Najłatwiej urządzić kwadratowy salon, w którym ustawienie mebli nie sprawia większego salonu. Bez względu na wszystko trzeba w nim znaleźć miejsce na sofę lub narożnik i stolik kawowy.
 • Zaplanowanie wejścia do salonu. Najlepiej jest, gdy wejście znajdzie się naprzeciw okna. To sprawia, że nawet mały salon w bloku na pierwszy rzut oka jest jasny i przestronny.
 1. Odpowiednie zaplanowanie stref. To istotne, ponieważ pomoże dobrze zagospodarować przestrzeń. Meble należy ustawić w takim miejscach, w których nie będą wymagać przesuwania i pozwolą się swobodnie poruszać nawet po salonie 20 m2 w bloku, czyli stosunkowo małym.
 2. Odpowiednie oświetlenie. To bardzo ważne, bo ciemny salon przytłoczy, a zbyt jasny będzie sprawiać wrażenie chłodnego i niezbyt przytulnego. Warto zadbać, by nawet salon 20 m2 w bloku był dobrze oświetlony. Doskonale pomogą w tym stojące lampy i cotton balls na półkach.

Salon w bloku: jak zacząć urządzanie?

Jak pięknie urządzić salon w bloku? Salon w bloku to najczęściej ok. 20 m2, a jego funkcje to głównie wypoczynkowa i reprezentacyjna. Podczas jego aranżacji warto doprowadzić do tego, by stał się większy optycznie. Jak to zrobić? Oto kilka sposobów:

 • lekkie materiały i meble – sofa Nimbus lub narożnik Bonna;
 • delikatne dodatki;
 • niewielkie sprzęty, np. meble modułowe Puzzle lub mała sofa dwuosobowa Farrow/Gosena Wood;
 • półki pod parapetem w ciągu;
 • kontrastowe kolory;
 • sporych rozmiarów wzory geometryczne;
 • zagospodarowanie zakamarków.

Nowoczesny salon w bloku

Do wąskiego nowoczesnego salonu idealnie nadają się minimalistyczne meble w stylu skandynawskim – na wyższych i smuklejszych nóżkach, np. Ducon Velvet. W małym salonie w bloku dobrym rozwiązaniem będzie niewielka sofa, taka jak dwuosobowa Layla albo Newton. W nowoczesnym salonie sprawdzi się też narożnik albo ustawiony pod oknem szezlong.

Stawiając na największą funkcjonalność salonu w bloku można stworzyć mobilną ściankę z pomocą narożnika (Sondre) lub szezlong albo sofa z funkcją spania. Obok niego warto ustawić okrągły stolik kawowy z poduchami do siedzenia lub pufami. Ciekawym rozwiązaniem jest ustawienie kilku małych stolików w kilku miejscach w salonie.

Piękny salon w bloku

Pomysłów na piękny salon w bloku jest wiele. Świetnie prezentuje się np. scandi przełamany akcentami w stylu soft glam lub boho. Dobrze będą wyglądać także mniej standardowe rozwiązania, np. wnęka w ścianie z półkami na dekoracje w kształcie jednej z liter. Ciekawym akcentem w taki salonie staną się sztukaterie oraz listwy oświetleniowe na ścianie. Piękny salon w bloku to także popularne mieszanki stylów, np. glamour z boho. Charakter salonowi w bloku nadadzą oryginalne, np. złote dodatki lub ciekawe akcenty w stylu angielskim.

Nowoczesny salon w bloku – niebanalne rozwiązania

Salon w bloku można urządzić w niebanalny sposób, np. wybierając niestandardową paletę kolorów lub połyskliwą tapetę. Kolejny oryginalny pomysł to ustawienie narożnika w centrum pokoju. Niesamowicie zaprezentuje się także salon w stylu eklektycznym. Doskonałym wyborem będzie także klasyczny wystrój z ciekawymi dodatkami i oświetleniem. Kolejny niebanalny pomysł to dobrze zagospodarowane skosy w salonie. Mogą posłużyć, np. za miejsce na długie regały na książki. Bardzo odważni mogą skusić się na wstawienie do salonu nietypowej szafy lub łóżka typu king size.

Salon w bloku – inspiracje dla każdego

Dobrze urządzić salon nie jest łatwo, jednak można to zrobić. Jak? Aranżując go w ulubionym stylu albo mieszając je w odpowiedni sposób. Czym się inspirować? Możliwości jest wiele – ulubione filmy, książki, kultura kraju, który odwiedziliśmy lub twórczość ulubionego artysty.

Czym się inspirować podczas aranżacji salonu w bloku? Szukając pomysłu na przytulny salon warto postawić na ciepłe kolory ziemi i większą kanapę w kształcie muszelki, np. Kooper lub leżankę Covex Wood. Natomiast dla nowoczesnego salonu dobrym pomysłem będą chłodne kolory, np. ciemnoniebieski z jasnymi akcentami oraz czarne przeszklenia labo przepierzenia. Inspiracja dla nowoczesnego salonu w bloku to LED-y – na suficie lub podświetlana ściana. Salon 20 m2 w bloku można udekorować sztukateriami z listwą oświetleniową lub bez niej. Kolejna inspiracja dla salonu w bloku to dekoracje ścienne lub ciekawy motyw.

Kolejną inspiracją może stać się wnętrze w stylu angielskim, które sprawi, że ciekawie urządzimy mały salon w bloku ze stołem. Stawiając go na środku, wyeksponujemy miejsce na odpoczynek, a postawiony obok fotel Chesterfield stanie się ciekawym akcentem. Gdy w takim salonie ma zostać wydzielona strefa jadalna doskonałym wyborem będą krzesła Sonitag przykryte wykonanymi na zamówienie oryginalnymi pokrowcami.