×

Aby korzystanie ze strony było w pełni możliwe korzysta ona z ciasteczek. Aby zachować zgodność z nową dyrektywą o prywatności, musimy poprosić Cię o zgodę na przetwarzanie cookies. Czytaj więcej

Akceptuję

Informujemy, że wszystkie złożone i opłacone zamówienia do 26.11.2024 zostaną dostarczone jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia  

Styl rustykalny – jak go wprowadzić we wnętrzu?

Styl rustykalny – jak go wprowadzić we wnętrzu?

Styl rustykalny wielu może kojarzyć się z sielskim wiejskim życiem. Jednak jego główne cechy to naturalność i prostota. Jest też ciepły, naturalny i sprawia wrażenie, że czas się zatrzymał. Dodatkowo jest wypełniony dodatkami z motywami folklorystycznymi np. motywami z łowickich wycinanek. Jak urządzić rustykalne wnętrze?

Charakterystyka stylu rustykalnego

Zanim zaczniemy projektować salon czy kuchnię w stylu rustykalnym, dowiedzmy się o nim nieco więcej. Styl rustykalny po raz pierwszy pojawiła sie w USA na przełomie wieków XVIII i XIX. W jego specyfice kryje się jego piękno, a jednym z wyróżników jest swoista niedbała elegancja, która pojawia się w naturalnych wnętrzach.

Rustykalne aranżacje mogą mieć różne oblicza. Styl rustykalny to głównie kolory z palety barw ziemi, czyli brązy, szarości, zielenie, beże oraz pastelowe błękity. Rustykalny to także proste meble, surowe materiały, niewiele nowoczesnych akcentów oraz harmonijne połączenie z naturą.

Styl rustykalny – salon

Styl rustykalny a dokładniej salon w tym stylu powinien mieć kilka cech, które go wyróżnią. Należą do nich:

  • drewniana lub postarzana podłoga,
  • ciepłe kolory ścian,
  • meble z drewna,
  • kredens i pojemne skrzynie z drewna,
  • stylowe lampy,
  • wazony na świeże kwiaty,
  • brak plastiku i metalu.

Rustykalne wnętrze pokoju dziennego to również przebitki surowej cegły na ścianach oraz wełniane albo jutowe dywaniki. 

Jak stworzyć wnętrze zgodne ze stylem rustykalnym?

Styl rustykalny to wnętrze pełne takich elementów, które wskazują na życie w harmonii z naturą.  Dlatego tak dużą rolę odgrywają wyżej wymienione elementy. Decydując się na pokój rustykalny lub wprowadzenie tylko kilku elementów pochodzących z tego stylu, stawiaj na surowość i prostotę. Pierwszym krokiem może być dobranie mebli z drewna np. ławy Ascher lub postarzanej komody.  Możesz też wybrać kolory jako główny motyw i przykładowo postawić na dominantę ciepłych brązów.

Kolejny krok podczas wprowadzania do wnętrz stylu rustykalnego to zadbanie o to, by w wystroju pojawiło się jak najwięcej naturalnych materiałów od drewna po len i bawełnę. Następnie kolej na meble –  najlepiej postarzane komody, wygodne sofy oraz spore miękkie i wygodne fotele, oraz proste krzesła.

Pomagamy wybrać meble do rustykalnego wnętrza

Meble jako element wystroju rustykalnego muszą być odpowiednio dobrane.  Najłatwiej zacząć od tych największych, czyli np. szafy czy komody. Kolejny element, o który trzeba zadbać, wybierając meble to stół lub stolik. Gdy stawiasz na połączenie stylu loft i rustykalnego, stolik kawowy Avian będzie strzałem w dziesiątkę.

Kolejny  doskonały mebel do wnętrza rustykalnego to wygodny fotel np. z linii Chesterfield. Będzie idealnie prezentować się obok stylowego kominka. Do jadalni nowoczeno-rustykalnej doskonałe będą  krzesła Mya lub Altay, które będą należeć do nowoczesnych elementów wystroju. Natomiast, gdy wybierzesz  duet scandi i rustykalny, postaw na sofę Covex.

Dodatki w stylu rustykalnym

Po meblach czas na największą przyjemność dla tych, którzy kochają zmiany, czyli wybieranie dodatków. Dobierając dodatki do salonu rustykalnego, postaw na ceramikę i antyki. Dzięki nim podkreślisz swojski i nieco wiejski charakter aranżacji. Szukając narzut i poszewek na poduszki możesz postawić na wełnę lub len. Świetnie zaprezentuje się też belka pod sufitem albo drzwi imitujące te od stodoły. Doskonałym wyborem będą też elementy z kamienia i kafle czy drewno. Każdy z nich stanowi jeden z niesamowitych elementów stylu rustykalnego. Do najciekawszych dodatków rustykalnych należą:

  • mozaiki z drewna,
  • tace z drewna lub kamienia bądź ceramiki,
  • lustro w ramie w tym stylu,
  • drewniane podkładki pod kubki i talerze,
  • stolik kawowy.

Styl rustykalny, gdy „słyszy” dodatki widzi m.in. ręcznie kuty stojak na kwiaty lub kurtki z pięknymi i oryginalnymi detalami, żeliwne świeczniki, ozdobne latarenki i koce z wełny lub innego naturalnego materiału. Kolejna grupa dekoracji do rustykalnego wnętrza to przedmioty z widocznymi śladami użytkowania np. skrzynia z odpryskami farby lub gliniany ozdobny kubek albo szydełkowa serwetka.

Inspiracje – rustykalne wnętrze

Inspiracji dla swojskich wnętrz o wiejskich charakterze jest sporo. Jedną z nich może być hasło styl rustykalny – barwy. Wybierając kolory czy to ścian, czy dodatków, warto uzupełnić je motywami folklorystycznymi, które nadadzą wnętrzu niesamowity charakter. Gdy stawiasz tylko na to, by w salonie albo sypialni mieć tylko kilka elementów ze stylu rustykalnego, wybierz poduszkę z ciekawym motywem np. okrągłą poduszkę z guzikiem.

We wnętrzach rustykalnych po prostu idź za głosem serca, pamiętając o tym, by oddać głos naturze. By nadać głębi pomieszczeniu lub optycznie powiększyć salon, zawieś na ścianie lustro w drewnianej postarzanej ramie ze złotymi akcentami. Doskonałym dodatkiem będzie też lampa naftowa, rękodzieło, ceramiczne donice na kwiaty, postarzane przedmioty dekoracyjno-użytkowe np. misy i patery lub zegar z kukułką albo zabytkowe lampy i żyrandole.