×

Jak dbać o tapicerowane meble?

Jak dbać o tapicerowane meble?

Meble tapicerowane cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Wygodne sofy, piękne, stylowe fotele potrafią wypełnić wnętrze i zagwarantować komfort i miły odpoczynek w gronie najbliższych. Ważne, aby mebel był nie tylko wygodny, ale także funkcjonalny i spełniał swoją rolę wizualną, czyli powinien być wizytówką salonu lub pokoju gościnnego. Tutaj ogromną rolę odgrywa tkanina obiciowa o której troszkę chcemy Wam opowiedzieć. Przedstawimy kilka rodzajów tkanin z jakich wykonywane są nasze meble i powiemy jak należy konserwować meble tapicerowane.

 

Czyszczenie i pielęgnacja mebli tapicerowanych

Od czego zależy długie życie naszych mebli? Z pewnością zależy to od nas i tego w jaki sposób będziemy je pielęgnować. Sofa i fotel powinny stać w miejscu w którym nie będą narażone na promienie słoneczne – oczywiście tutaj warto sprawdzać czy dana tkanina jest odporna na działanie promieni słonecznych. Jeśli tak  to ten warunek nie jest tak bardzo istotny. Mówi się też, że tapicerowane meble najlepiej jeśli stoją gdzieś daleko od grzejników, ponieważ ilość kurzu jaka się tworzy w okresie grzewczym może mieć wpływ na utrzymanie w czystości naszego tapicerowanego narożnika, czy fotela.

Tapicerowana sofa, czy fotel same nie potrafią zadbać o siebie. Musisz wyznaczyć sobie czas i np. raz w tygodniu robiąc generalne porządki np. odkurzyć mebel, zebrać z niego kurz. Super sprawdzi się miękka końcówka do odkurzacza, która nie uszkodzi struktury tkaniny, a także klejące wałeczki, które pomogą pozbyć się z sofy nawet najmniejszych drobinek kurzu.

Aby wiedzieć jak dbać o tapicerowane meble musisz troszkę poczytać o samej tkaninie w jakiej wykonana jest Twoja sofa, czy narożnik. Właściwości tkaniny to ważna kwestia kiedy podejmujesz się np. prania tapicerki. Żadnego materiału nie powinno się mocno traktować np. szorstką gąbką z mocną chemią. Uszkodzisz materiał i doprowadzisz tym samym do lekkich deformacji tkaniny i wypełnienia poduszek siedziskowych czy oparciowych. Możesz zlecić tą pracę fachowcowi, który zajmuje się profesjonalnie praniem tapicerek lub zakupić na własną rękę specjalistyczny płyn do prania tapicerki i delikatnie ją wyprać. Pamiętaj, że każdy materiał jest inny i potrzebuje innej pielęgnacji. Nie używaj nigdy płynów jakie wpadną Ci pierwsze w rękę i na bok odstaw mocną chemię, która z pewnością zaszkodziłaby Twojej sofie.

 

W jakich tkaninach wykonane są nasze sofy?

Asortyment naszego sklepu jest bardzo bogaty. Nasze sofy i fotele wykonujemy w tkaniach najwyższej jakości o wysokiej klasie ścieralności. Są nie tylko odporne na zabrudzenia, ale także na promienie słoneczne. Oto kilka produktów, na które warto zwrócić uwagę.

Narożnik z funkcją spania i pojemnikiem na pościel Explorer – wykonany jest z ogromną starannością, a producent zadbał o każdy, nawet najmniejszy detal. Materiał z jakiego jest wykonany to miękka imitacja wełny. Ma lekki meszek, który nadaje tkaninie ciepłego charakteru i z pewnością chwile spędzone na takim meblu będą miłe i przyjemne. Tkaninę Ontario można czyścić, ale tylko i wyłącznie przy użyciu specjalnej chemii to prania tapicerek. Nie należy jej chlorować i prasować.

 

Fotel uszak Hollis – zdecydowanie nasz ulubiony produkt, który powstał z miłości do klasycznych kształtów. Fotel w skandynawskim stylu odmienia każde wnętrze w jakim się pojawia. Pięknie wygląda i jest bardzo wygodny. Jego klasę i styl podkreśla tkanina, która jest welurem o bardzo wysokiej klasie ścieralności. Łatwo utrzymać ją w czystości, ale należy delikatnie się z nią obchodzić i na pewno zakazane jest używanie mocnej chemii i pranie mechaniczne. 

 

Krzesło Horm – jak wiemy krzesła jadalniane narażone są na zabrudzenia podczas spożywania posiłków. Ten model krzesła sprawdza się świetnie ponieważ wykonany jest z mocnego drewna, a jego tapicerska to ekologiczna skóra . Matowa, odporna na zabrudzenia. Można ją spokojnie myć i czyścić. 

Temat dbania o meble jest dość obszerny i moglibyśmy pisać jeszcze bardzo dużo. Najważniejsze w tym wszystkim jest jednak dokładne poznanie właściwości danych struktur tkanin i trzymać się wskazówek jakie zamieszcza producent w uwagach dotyczących pielęgnacji danego mebla.