×

Aby korzystanie ze strony było w pełni możliwe korzysta ona z ciasteczek. Aby zachować zgodność z nową dyrektywą o prywatności, musimy poprosić Cię o zgodę na przetwarzanie cookies. Czytaj więcej

Akceptuję

Informujemy, że wszystkie złożone i opłacone zamówienia do 21.04.2024 zostaną dostarczone do 29.04.2024.  

Styl kolonialny – cechy, aranżacje, pomysły

Styl kolonialny – cechy, aranżacje, pomysły

Kolonializm wielu kojarzy się z wyzyskiem mieszkańców krajów rozwijających się i dawnymi zamorskimi posiadłościami państw Europy. Mimo to pozostałości z tamtego czasu w postaci dodatków i aranżacji wnętrz wciąż są popularne. Dzięki nim salony Europejczyków zyskiwały oryginalny charakter. Jak jest współcześnie? Czym charakteryzuje się styl kolonialny?

Co to jest styl kolonialny?

Styl kolonialny to połączenie elegancji i estetyki. Bazuje najczęściej na stylowych meblach i dodatkach/dekoracjach z różnych stron świata. Jest różnorodny i wyrazisty. We wnętrzach w tym stylu doskonale współgrają dwa różne dalekie światy – z jednej strony sporo akcentów wiktoriańskich, z drugiej multikulturowość i naturalne materiały. Aranżacje w stylu kolonialnym oddają pierwsze skrzypce dodatkom, które pozwalają nadać wnętrzu indywidualny rys.

Styl powstał w XIX wieku, ponieważ szczególnie Brytyjczycy, przeprowadzając się do kolonii w Afryce i Indiach nie mieli ochoty pozbawiać się „europejskich” wygód. Ich dobytek przeprowadzał się wraz z nimi. Wiele elementów wyposażenia nie przetrwało podróży, więc zastąpiono je wyrobami lokalnych rzemieślników. Dla wielu jest synonimem klasy i ciekawej osobowości właściciela.

Cechy stylu kolonialnego to:

  • połączenie egzotycznego drewna z dodatkami w różnych kolorach;
  • inspirowanie się kulturami Azji, Indii i Afryki, a także Chin i Japonii;
  • używanie jak największej ilości naturalnych surowców;
  • paletą dominującą są kolory ziemi;
  • surowe materiały;
  • specyficzne zdobienia;
  • wybijanie się cech stylu wiktoriańskiego;
  • łączenie pozornie niepasujących do siebie elementów z różnych stron świata;
  • orientalne motywy i bujne żywe rośliny;
  • zwierzęce akcenty.

Główne motywy stylu kolonialnego we wnętrzach

Salon kolonialny to miejsce, w którym rządzi drewno, najlepiej w ciemnym kolorze. Charakteryzują się masywnością, zdobieniami oraz ornamentami. W tekstyliach najczęściej można zobaczyć wysokiej jakości bawełnę i len. Meble do pokoju w stylu kolonialnym powinny charakteryzować się trwałością.

Aranżacje w stylu kolonialnym to marzenie wszystkich podróżników. Naturalność łączy się z pamiątkami z różnych stron świata, tworząc wyjątkowy klimat. Dzięki wpływom indyjskim, południowoamerykańskim czy polinezyjskim wnętrza nabierają oryginalnego charakteru. Dzięki specyfice stylu kolonialnego można połączyć akcenty boho i etno bez obaw o efekt misz-masz.

Urządzając salon w stylu kolonialnym należy pamiętać o trzech sprawach. Pierwsza to kontrasty – jasne ściany i ciemna podłoga lub na odwrót. Drugą jest wybranie odpowiednich intensywnych kolorów. Do głównych należą: bordo, pomarańcz, morelowy, zielenie i żółcie. Trzeci aspekt to dobranie dodatków. Najlepiej sprawdzą się te z orientalnymi wzorami. Tego typu dekory pojawiają się też na meblach. Jakie wybrać do salonu, by nadać mu oryginalność?

Meble w stylu kolonialnym

Styl kolonialny to głównie naturalne materiały, np. skóra. W pokoju dziennym świetnie sprawdzi się duża kanapa, np. Chesterfield Modern Wood. Doskonałe będą także rzeźbione krzesła, grube blaty oraz komody z misternymi zdobieniami.

Pokój w stylu kolonialnym to również elegancki szezlong albo wiszący fotel. Ciekawie zaprezentują się także okrągłe stoliki kawowe z drewna hebanowego albo cedrowego. Często są widoczne na nich słoje, co nadaje meblom charakter. 

Meble w stylu kolonialnym to oryginalne elementy wyposażenia. Przykładowo na komodzie indyjskiej znajdują się często ozdobne mandale, na afrykańskiej zwierzęce wizerunki w mahoniowym drewnie. Cechą wyróżniającą meble kolonialne są ciężkie i rozłożyste bryły oraz ażurowe dekory. Pięknie wyglądają również meble rattanowe i motywy roślinno-zwierzęce.

Do mebli w stylu kolonialnym należą m.in. szezlongi i niskie proste sofy albo łóżka, rzeźbione regały na książki i fotele z miękkim obiciem z naturalnych materiałów. Podłoga w takim salonie to często naturalne drewno, kamień lub płytki ceramiczne. Meble kolonialne cechują się też funkcjonalnością i niesamowitym wyglądem. Mogą je zdobić żeliwne okucia oraz rzeźbienia i zdobne szkło.

Salon w stylu kolonialnym

Styl kolonialny we wnętrzach pokoju dziennego to meble w stylu wiktoriańskim wzbogacone o etniczne dodatki. Łącząc wpływy egzotycznych kultur należy zachować umiar, stawiając na umiar i spójność oraz jednolitość. Wybranie jasnych kolorów ziemi na dominantę wprowadzi spokój i harmonię. W takim salonie oryginalnie zaprezentują się bambusowe rolety oraz mosiężne posążki i misy.

W salonie w stylu kolonialnym mogą pojawić się także meble lakierowane na wysoki połysk. Aranżacja powinna być połączeniem mebli, kolorów i dodatków, bo tylko tak uda się stworzyć idealny salon kolonialny. Gdy w takim salonie znajduje się strefa jadalna, warto ustawić w niej duży stół i drewniane albo wiklinowe krzesła. Udekoruj go oryginalnymi podkładkami pod kubki i bambusowym koszyczkiem na owoce lub pieczywo.

Nowoczesny styl kolonialny 

Nowoczesny styl kolonialny to wnętrza z duszą. W tej odmianie stylu kolonialnego dominują harmonijne połączenia ciemnych i jasnych kolorów. Łącząc klasykę i oryginalność, pozwala niemal nie przejmować się brakiem spójności lub obawami o przytłoczenie wnętrza. Nowoczesne salony kolonialne to bardzo często surowe meble i naturalne detale, np. egzotyczne lampy albo wizerunki Buddy. Nowoczesny styl kolonialny to także budujące nastrój wykończenia, kolory oraz ciekawe dodatki.

Aranżacje w stylu kolonialnym

Po przyjrzeniu się cechom stylu kolonialnego we wnętrzach, czas na kilka pomysłów. Szukając inspiracji na salon kolonialny można przyjrzeć się dawnym ilustracjom, obejrzeć film związany z tą tematyką, np. Biała Masajka czy przeczytać książkę o tej tematyce. Pomysłów na aranżację salonu, sypialni i pokoju gościnnego jest mnóstwo. Skoncentrowaliśmy się na pokoju dziennym.

Propozycja pierwsza: salon inspirowany serią o Indianie Jonesie. W takim salonie kolonialnym powinny zagościć masywne meble z ciemnego drewna tekowego lub kauczukowego. Mają specyficzny czerwony kolor, który nada oryginalności wnętrzu. W salonie kolonialnym a’la Indiana Jones doskonale będzie wyglądać niewielki regał z szufladami. Styl kolonialny i dodatki, które wybrał najsłynniejszy filmowy poszukiwacz przygód to niewielkie funkcjonalne przedmioty z metalu.

Propozycja druga: klimatyczny ciemny salon z filmu „Łowca jeleni”. To propozycja dla lubiących bardzo ciemne palety kolorów. Taka aranżacja jest dobrym pomysłem do typowo męskiego mieszkania, w którym powinny zakrólować m.in. brązy i butelkowa zieleń. W takim wnętrzu sprawdzą się grafitowe zasłony oraz żyrandole dające mało światła.

Propozycja trzecia: salon indyjski. To nasycone kolory aranżacji, oryginalne faktury oraz zdobne mandale na tekstyliach albo meblach. Dominującymi kolorami powinny być wyraziste żółcie i czerwienie oraz zielenie. Urządzając taki salon należy pamiętać o zachowaniu umiaru.

Propozycja czwarta: salon kolonialny balijski. To pokój dzienny wyglądający jak z rajskiej wysepki. Dominują w nim naturalne materiały – len, bawełna i drewno. Przełamuje schematy z pomocą eklektycznych dodatków tworzących harmonijne połączenia. Balijski styl kolonialny i dominujące w nim dodatki to przede wszystkim marokańskie lustra, makramy i mosiężne akcesoria.

Propozycja piąta: gabinet z filmu „Annie Hall”. To piękny styl gabinetowy, który wyróżnia się ciemnymi kolorami oraz egzotycznym drewnem. W takim wnętrzu powinny pojawić się duże i wygodne meble wypoczynkowe. Jednym z lepiej pasujących mebli do tego typu wnętrz kolonialnych będzie pasować fotel Chesterfield z obiciem ze skóry naturalnej.