×

Aby korzystanie ze strony było w pełni możliwe korzysta ona z ciasteczek. Aby zachować zgodność z nową dyrektywą o prywatności, musimy poprosić Cię o zgodę na przetwarzanie cookies. Czytaj więcej

Akceptuję

Informujemy, że wszystkie złożone i opłacone zamówienia do 23.04.2024 zostaną dostarczone do 13.05.2024.  

Styl industrialny we wnętrzach

Styl industrialny we wnętrzach

Styl industrialny to połączenie surowości i przytulności z jasnymi kolorami, które rozjaśniają wnętrze. Wysoki sufit, duże okna oraz piękne dodatki to główne wyróżniki stylu industrialnego. Szarości i biele, które królują we wnętrzach tego typu są często przełamywane dodatkami w intensywnych kolorach. Co jeszcze wyróżnia styl industrialny?

Cechy stylu industrialnego

Styl industrialny jak każdy inny ma kilka specyficznych cech. Są to:

  • brak ścianek działowych,
  • otwarta przestrzeń sporych rozmiarów,
  • bardzo dobre oświetlenie naturalnym światłem,
  • surowe materiały – beton, cegła,
  • dość sztywne tkaniny – len lub skóra,
  • prostota,
  • mininimalizm,
  • zimne kolory.

Przyglądając się cechom wnętrz industrialnych, warto krótko opowiedzieć, jak narodził się ten styl. Pomysł na zagospodarowanie hal poprodukcyjnych i dawnych fabryk powstał w USA w latach 50. W Polsce styl industrialny pojawił się dopiero w latach 90.

Inne cechy stylu industrialnego

Chcąc stworzyć mieszkanie w stylu industrialnym warto poszukać odpowiedniego budynku. Wnętrze powinno być jak najlepiej oświetlone dziennym światłem, czyli z odpowiedniej wielkości oknami. Okna industrialne są często wąskie i długie z ornamentami lub bez. Ich głównym zadaniem jest umożliwienie wpadania jak największej ilości światła, dlatego nie zasłania się ich ani roletami ani zasłonami. By zapewnić odpowiednią ilość światła po zmroku  industrial styl stawia na fabryczne lampy halogenowe.

Szukając dodatków do wnętrza industrialnego warto postawić na te w żywych i intensywnych kolorach. Sprawią, że wnętrze w surowym stylu – z gołymi cegłami i betonem stanie się bardziej przytulne i klimatyczne. Kolejną kwestią wymagającą uwagi są meble.

Meble w stylu industrialnym to często szafy i komody z duszą – znalezione w sklepach z antykami i odnowione albo te, które pochodzą z recyklingu. W industrialnym mieszkaniu dobrze sprawdzą się np. podstawy pod materac z drewnianych palet.

Jakie meble wybrać do pomieszczeń  w stylu industrialnym?

Wybierając meble do mieszkania w stylu industrialnym dobrze postawić na te o prostych kształtach – ostre i proste linie lub inspirowane stylem rodem z fabryki. Głównymi materiałami na meble do mieszkania w stylu industrialnym są stal, metal, drewno, beton, czasem cegły oraz metal i szkło.

Mieszkanie industrialne może być wypełnione także niskimi szafami i lustrzanymi powierzchniami, co da efekt głębi. Chcąc, by wnętrza były oryginalne można umeblować je szafami, komodami i fotelami stylizowanymi na wiktoriańskie albo na te z czasów Króla Słońce. W pokoju w stylu industrialnym idealnie sprawdzą się także stojące lampy mające cechy oświetlenia fabrycznego – halogeny lub lampy z akcentami z drewna.

Urządzamy salon

Styl industrialny to przede wszystkim otwarta przestrzeń. Mając kawalerkę o sporym metrażu możemy sobie pozwolić na większą sofę. Pamiętając, że jedną z głównych cech mieszkania industrialnego jest surowość i prostota. Dobrze ją przełamać akcentami, które sprawią, że wnętrze stanie się przytulne. Można to osiągnąć, wstawiając sofę lub narożnik z miękkim obiciem, np. 2,5-osobową Magnus lub 2-osobową Cooper z drewnianymi akcentami.

Projektując  pokój w stylu industrialnym warto wybrać odpowiednie kolory. Choć w tym stylu dominują chłodne i stonowane odcienie, malując mieszkanie warto postawić na dominanty industrial styl, którymi są najczęściej biel, czerń i antracyt.

Styl industrialny w salonie to również jasne kolory – biały, szarości i beże połączone z cegłami lub betonem. W wysokim salonie w stylu ciekawie wyglądają akcenty ze stali, np. regały lub widoczne stelaże.

Styl industrialny a loftowy

Wnętrze industrialne nieco różni się od loftowego. Podstawowymi są:

  1. O wiele mniejsza liczba elementów nawiązujących do dawnych fabryk. Cegły lub beton w mieszkaniu loftowym są pomalowane lub przełamane grafikami.
  2. Wystrój industrialny od loftowego odróżniają kolory. Jest więcej pasteli i delikatnych kolorów.
  3. Styl industrialny wyróżniają także dodatki. W przeciwieństwie do loftu, w którym często pojawiają się rośliny, poduchy i puszyste dywany, we wnętrzu industrialnym więcej jest prostych i dość surowych form, np. plakaty z maszynami fabrycznymi.

Salon w stylu loftowym nie jest wypełniony kontrastami, co sprawia, że wygląda delikatniej. Dodatkowo pastelowe kolory na ścianach sprawiają, że wnętrze jest przytulniejsze niż mieszkanie industrialne.

Stylowe dodatki do mieszkania industrialnego

Ostatnim krokiem w tworzeniu wystroju industrialnego jest wybór dodatków. Najczęściej wybierane są:

  1. ozdobne wieszaki imitujące te z fabrycznej szatni lub przełamane ozdobnym akcentem,
  2. plakaty z motywami fabrycznymi,
  3. metalowe lub szklane dzbanki na wodę,
  4. osłony na lampy z gołych prętów lub luźno rozwieszone halogeny,
  5. regał z metalowym stelażem,
  6. drzwi przesuwne z drewna.

Szukając dodatków do mieszkania w stylu industrialnym, które sprawią, że mieszkanie stanie się mniej surowe, warto postawić na puszyste dywany i poduchy z miękkimi obiciami. Świetnie sprawdzi się też sofa.

Najlepsze sofy do salonu w stylu industrialnym

Podsumowując styl industrialny to odsłonięte elewacje lub rury, cegła, beton, proste meble i wysokie okna. By surowe wnętrze stało się bardziej komfortowe dobrze wstawić sofę lub narożnik. Do wnętrza o sporym metrażu idealna będzie jasnoszara sofa Nimbus lub bardzo grafitowa Kooper na metalowych nóżkach.

W mniejszym mieszkaniu industrialnym dobrze sprawdzi się narożnik Lioni o prostym kształcie z miękkim welurowym obiciem i poduchami. Do industrialnej sypialni dobrze wpasuje się nieco masywniejszy grafitowy narożnik Majestic z szarymi poduchami lub sofa Lull.

Wnętrze industrialne świetnie wygląda wypełnione dodatkami takimi, jak metalowe dzbanki, proste stalowe regały i osłony na lampy w klasycznych kolorach. W takim wnętrzu dobrze wyglądają też szklane pojemniki na wodę lub oliwę oraz ściany z gołych cegieł. Dodanie akcentów ze stylu loftowego pozwoli sprawić, że wnętrze będzie przytulne, a klasyczne kolory zostaną przełamane akcentem w intensywnym odcieniu, np. karminowym lub musztardowo żółtym.