×

Aby korzystanie ze strony było w pełni możliwe korzysta ona z ciasteczek. Aby zachować zgodność z nową dyrektywą o prywatności, musimy poprosić Cię o zgodę na przetwarzanie cookies. Czytaj więcej

Akceptuję

Informujemy, że wszystkie złożone i opłacone zamówienia do 21.04.2024 zostaną dostarczone do 29.04.2024.  

Pranie kanapy w domu – co warto wiedzieć?

Pranie kanapy w domu – co warto wiedzieć?

Obok stołu kanapa to drugi najbardziej narażony na trwałe i trudne do usunięcia plamy. Sok, czerwone wino czy kurz sprawiają, że staje się mniej reprezentatywna. Najczęściej plamy na kanapie pojawiają się podczas dziecięcych zabaw lub domowych imprez. Jak usunąć plamy lub zacieki z kanapy.

Najczęstsze plamy na kanapie

Najczęstszymi zabrudzeniami na kanapie są plamy z soku lub czerwonego wina. Czasem zdarzają się plamy z krwi albo tłuste plamy, np. z kremu do rąk czy masła z kanapki albo plamy kawy bądź herbaty. Każdą z nich trudniej usunąć, jednak nie jest to niemożliwe. Sposobów jest kilka – od domowych sposobów przez wezwanie fachowca przez czyszczenie specjalnymi preparatami aż po pranie chemiczne. Co powinno być pierwszym krokiem, gdy trzeba zrobić pranie kanapy?

Od czego zacząć czyszczenie kanapy?

Czyszczenie kanapy należy zacząć od przygotowania odpowiednich dla obicia preparatów. Innych użyjemy do sofy z welurowym obiciem, a innym do kanapy ze skóry. Pierwszym krokiem najczęściej jest odkurzanie kanapy. Pozwala usunąć kurz i np. włosy czy psią/kocią sierść. Można ją wyczyścić też suchą szczotką. Kolejne sposoby na wstępne czyszczenie sofy to: posypanie sodą oczyszczoną na 20–30 min – usunie też nieprzyjemne zapachy; przetarcie tzw. magiczną gąbką, czyli białą delikatnie zwilżoną. Kolejny krok to wybranie akcesoriów do czyszczenia kanapy i sprzętu.

Urządzenia do prania kanapy

Gdy wiemy już, jakim preparatem czyścić kanapę, czas wybrać urządzenie do prania. Jednymi z podstawowych są odkurzacz, ścierka lub gąbka, odkurzacz do tapicerki oraz urządzenie do czyszczenia parowego. Można też użyć karchera albo innego odkurzacza piorącego do tapicerki. Wybierając urządzenie należy pamiętać o tym, by dobrać do niego dopasowane środki do czyszczenia kanapy. Urządzeniem, które się sprawdzi podczas czyszczenia kanapy jest parownica do ubrań. Dzięki jej poręczności i wyrzucaniu pary usuniemy roztocza i pozostałości organiczne, zapobiegając rozwojowi roztoczy.

Jak wyczyścić kanapę w domu bez pomocy fachowca?

Pranie kanapy i czyszczenie sofy w domu to często problem spędzający sen z powiek. Jak wyczyścić plamę z krwi czy wina? Jak pozbyć się tłustej plamy po olejku eterycznym? Jak usunąć zacieki po poprzednim czyszczeniu? Przyjrzyjmy się kilku domowym sposobom. Podczas czyszczenia sofy wiele zależy od tkaniny obiciowej – inaczej potraktujemy ekoskórę, a inaczej welur czy tapicerkę. 

Gdy plama np. z soku jest świeża na sofie z obiciem z tkaniny (np. Avos lub Rubens) można posypać ją proszkiem, który pochłonie wilgoć, np. talkiem, mąką ziemniaczaną albo sproszkowaną kredą. Często używana jest także soda oczyszczona – proszek, rozpuszczona w wodzie lub jako pasta.

Kolejny sposób na czyszczenie tapicerki meblowej to roztwór wody i kwasku cytrynowego. Jest dobrym środkiem do usuwania plam po napojach, jednak może nie zadziałać na plamy z czerwonego wina. Podczas czyszczenia sofy z weluru takiej jak m.in. Farrow czy Covex Wood pierwszym krokiem jest zebranie nadmiaru płynu ściereczką lub ręcznikiem papierowym i przygotowanie szczotki z miękkim włosiem, gąbki albo ściereczki z bawełny oraz miski z wodą i środka czyszczącego, np. amoniaku albo szarego mydła. Później należy zacierać plamę wzdłuż włókien. Do pojedynczych plam sprawdzi się też gumowa szczoteczka.

Po czyszczeniu kanapy z weluru czas na sofę skórzaną. Dbając o taki mebel trzeba pamiętać, by regularnie ją nawilżać specjalnym kremem do mebli ze skóry. Do usuwania plam można użyć terpentyny z wodą albo octu z wodą. Gdy czyszczone miejsce wyschnie należy natrzeć czyszczone miejsce pianą z białka. Do przetarcia kanapy ze skórzanym obiciem można też użyć oliwy z octem w proporcjach 50/50. Do czyszczenia kanapy z tłustych plam idealny będzie kwasek cytrynowy albo sok z cytryny. Do roztworów można także dodawać odrobinę proszku do pieczenia.

Kiedy wezwać fachowca do czyszczenia kanapy?

Domowe sposoby na pranie kanapy zawiodły? Czas na poproszenie o pomoc fachowca. Najlepiej poszukać w internecie lub po prostu popytać wśród znajomych. Druga możliwość znalezienia fachowca pozwala także zyskać opinię na temat usługi. Dzięki niej można uniknąć np. zapłacenia zbyt wysokiej kwoty za czyszczenie sofy. Wezwać fachowca warto również wtedy, gdy obawiamy się samodzielnie zająć praniem kanapy. 

Sprawdzone preparaty do prania kanapy

Czyszczenie tapicerki meblowej mimo wymienionych wyżej trików nadal może być wyzwaniem. Jeśli domowe sposoby zawiodły należy sięgnąć po chemię do tapicerki. Pierwszą propozycją są pianki do tapicerek. Nie wsiąka za głęboko, dzięki czemu nie powstają nieestetyczne zacieki po czyszczeniu. Dodatkowo szybko reaguje z plamą, wchłaniając ją. Odpowiednio dobrana pozwoli na pranie każdej kanapy.

Kolejny środek to spray, który działa podobnie jak pianka. Wystarczy rozpylić na plamie niewielką ilość preparatu, odczekać chwilę i przetrzeć czyszczone miejsce wilgotną ściereczką. Innymi środkami do prania kanapy są płyny oraz specjalne szampony. Szukając odpowiedniego preparatu należy pamiętać, by nie były za silne, ponieważ zbyt żrące mogą uszkodzić sofę.

Następna propozycja preparatu do czyszczenia kanapy to płyn. Wymieszany z wodą pomoże usunąć plamy, jednak jeśli będziemy nieprecyzyjni mogą powstać nieestetyczne zacieki. Jak sobie z nimi poradzić? Najczęściej wybieranymi sposobami są:

  • szampon do dywanów lub tapicerki;
  • dokładne wypłukanie tapicerki;
  • użycie roztworu kwasku cytrynowego i wody;
  • mąka ziemniaczana;
  • soda oczyszczona – proszek lub rozpuszczona w wodzie;
  • szampon do włosów;
  • inne środki chemiczne – pasty, spraye, pianki;
  • kreda lub talk.

Jednym ze środków do czyszczenia kanapy są również specjalne chusteczki np. do skórzanych kanap. Doskonale sprawdzą się także sztyfty oraz pasty, które nie tylko wyczyszczą, ale i pomogą odświeżyć wygląd mebla. Do skutecznych środków i metod czyszczenia kanapy należy także nakładanie środka czyszczącego punktowo, np. rozpylając spray albo nakładając piankę.

O czym warto pamiętać przy czyszczeniu sofy?

Pranie kanapy… o czym pamiętać? Podsumowując, na początku trzeba zdecydować jakiego sposobu chcemy użyć – domowego czy profesjonalnej chemii, czy skorzystać z pomocy fachowca. Kolejny krok to wybór środków do czyszczenia kanapy. Następnie wybieramy urządzenie i zaczynamy czyszczenie. Później usuwamy plamę, odpowiednio stosując preparat lub używając urządzenia. Warto też pamiętać o tym, by użyć odpowiedniej ilości środka piorącego – zbyt dużo może uszkodzić włókna obicia kanapy, a zbyt mało nie usunąć dobrze plamy.

Usuwając plamy z kanapy najlepiej:

  1. reagować jak najszybciej;
  2. ręcznikiem papierowym albo ściereczką wchłonąć nadmiar płynu;
  3. odpowiednio do rodzaju plamy wybrać środek czyszczący – do tłustych plam najlepszy będzie talk albo mąka ziemniaczana lub sproszkowana kreda;
  4. przygotować akcesoria i preparaty;
  5. usunąć plamę i użyć odpowiedniego impregnatu.

Podczas prania kanapy dobrze pamiętać jeszcze o tym, by zadbać o mebel już po czyszczeniu i użyć odpowiedniego impregnatu. Dzięki temu sofa lub kanapa po praniu będzie mieć piękny odświeżony wygląd. Czyszczenie sofy to również odpowiednie dbanie o jej wygląd. Skórzaną (np. Scala) warto raz na 2 miesiące nawilżyć specjalnym preparatem, welurową raz na tydzień odkurzyć, a z obiciem tkaninowym wyczyścić parownicą. Każda z opisanych metod ma swoje plusy i minusy, zawsze można się wspomóc poradą i pomocą fachowca, który po wykonanym czyszczeniu także podpowie jakich środków używać, dbając o kanapę i jak czyścić ją samodzielnie tak, by uniknąć uszkodzenia obicia.