×

Jaka jest optymalna odległość kanapy od telewizora?

Jaka jest optymalna odległość kanapy od telewizora?

Kanapa i telewizor to dwa elementy, bez których żaden lew salonowy nie może się obyć. Jednak podobnie jak podczas pracy przy komputerze, długie godziny przed telewizorem mogą szkodzić oczom i kręgosłupowi. Poza tym to też miejsce, w którym można się będzie zrelaksować, więc musi być wygodne i ładnie urządzone. Gdy telewizje będą oglądać także dzieci, tym bardziej trzeba zapewnić odpowiednią odległość TV od sofy. Jak daleko ustawić kanapę od telewizora, by było wygodnie i by chronić oczy?

Odległość sofy od TV: dlaczego jest taka ważna?

Odpowiednia odległość kanapy ma przede wszystkim chronić nasze oczy podczas relaksu przed telewizorem. Dodatkowo jeśli TV znajduje się w pobliżu  źródeł ciepła zachowanie odpowiedniej odległości pozwala uniknąć pożaru. Dodatkowo odległość sofy pozwoli też zapewnić wnętrzu funkcjonalność i komfortowe warunki do odpoczynku. Dodatkowo optymalna odległość telewizora i kanapy zapewni świetne warunki do oglądania filmów z całą rodziną. Poza tym odpowiednie odległości zapewnią także bezpieczeństwo oraz odpowiedni wygląd wnętrza.

Szukając odpowiedzi na pytanie: Jaka odległość kanapy od telewizora jest uznawana za odpowiednią? warto posiłkować się podpowiedziami producentów, którzy proponują, by na każdy cal wielkości ekranu odległość wynosiła ok. 2,1 lub 4,5 cm. By lepiej zobaczyć, jak łatwo wyznaczyć odległość od telewizora sofy czy kanapy posłużmy się przykładem:

Rozmiar telewizora: 60 cali

Odległość od kanapy: x

Przeliczamy: 60 cali x 2,1 cm = 126 cm, czyli ok. 1,26 m od sofy.

Dodatkowo przyjęło się, że dla telewizorów HD/Full HD odległość kanapy powinna wynosić ok. 

4–5 cm na każdy cal telewizora. Dodatkowo warto pamiętać, że TV powinno znaleźć się nie wyżej niż ok. 30–40 stopni wyżej od naszego wzroku.

Co daje odpowiednie dobranie odległości sofy i telewizora?

Co daje optymalna odległość sofy i telewizora? Po pierwsze chroni oczy i częściowo kręgosłup. Gdy telewizor będzie za blisko sofy, będziemy próbować się do niego przybliżyć, co spowoduje garbienie się. Gdy TV stanie za daleko, będziemy się odchylać, co doprowadzi do napięcia mięśni, które wywoła ból. 

Starając się  oszacować odległość sofy i telewizora trzeba wziąć pod uwagę kilka spraw, czyli:

 • rozmiar telewizora,
 • metraż pokoju,
 • przekątną ekranu,
 • model telewizora,
 • rozmieszczenie ciągów komunikacyjnych,
 • wysokość szafki RTV lub miejsce na ścianie, na którym zawiesisz telewizor,
 • miejsce, w którym siedzisz –  najlepiej na wprost ekranu, ale nie pod kątem,
 • oświetlenie i nasłonecznienie,
 • miejsce na sprzęt – szafka RTV czy ściana,
 • odpowiednie zaplanowanie ciągów komunikacyjnych – żaden nie powinien znajdować się między sofą a TV.

Ile wynosi bezpieczna odległość od telewizora dla dzieci?

Szukając optymalnej odległości sofy od TV, trzeba też zwrócić uwagę na najmłodszych domowników. Dzieci często biegają po domu, bawiąc się przewracają różne przedmioty.  By zapewnić im bezpieczeństwo, warto pomyśleć o takim ustawieniu telewizora, by maluchy nie mogły sięgnąć do przycisków.

Jaka jest odpowiednia odległość kanapy od telewizora dla dzieci? Ustalanie jej optymalnej odległości w salonie z kącikiem dla dzieci lub w domowych chill roomie dla wszystkich jest ustalana według nieco innych zasad niż w przypadku dorosłych. Minimalna odległość TV od kanapy dla najmłodszych powinna wynosić trzykrotność przekątnej ekranu telewizora.

Rozmiar i model telewizora, a odległość od kanapy

Czy rozmiar telewizora decyduje jego odległości od kanapy? Tak. O tym, jak ją oszacować już wspomnieliśmy.  Odległość od sofy dla najpopularniejszych rozmiarów telewizora to:

 • 46 cali: odległość powinna wynosić ok. 2 m,
 • 50 cali: tutaj odległość powinna wynosić ok. 2,10 m,
 • 55 cali: optymalna odległość to 2,30 m,
 • 60 cali: odległość od kanapy powinna wynosić ok. 3 m.

Na optymalną odległość telewizora od sofy ma też wpływ jego model. Telewizor 4K powinien stać w odległości od sofy, którą można wyliczyć ze wzoru: przekątna ekranu x 2,1 cm. 

Wygodne sofy do oglądania TV

Po wybraniu miejsca i wyliczenia odległości telewizora od sofy czas na wybranie wygodnej sofy.  Gdy planujesz seanse z przyjaciółmi lub po prostu w większym gronie doskonale sprawdzą się duże narożniki, np. Gaza, Slender lub modułowy Chesterfield. W mniejszym pokoju dziennym z telewizorem świetnie będą wyglądać mniejsze sofy w stylu scandi takie jak Demure lub Magnus. Do malutkiego pokoju kinowego, w którym będą odbywać się romantyczne seanse we dwoje dobrze dopasuje się dwuosobowa sofa Lioni, Farrow lub Sodre z dodatkowymi poduchami. Do oglądania telewizji dobre będą też sofy i narożniki modułowe np. Bali albo Mojo. To idealne rozwiązanie, kiedy liczba zaproszonych na seans gości jest ruchoma. Jak i sofa to i oczywiście wygodne i ciepłe koce oraz przede wszystkim dodatkowe poduchy, dzięki którym będzie jeszcze wygodniej oglądać ulubiony film lub serial.