×

Jak wybrać komplet wypoczynkowy do salonu?

Jak wybrać komplet wypoczynkowy do salonu?

Wybieranie zestawów wypoczynkowych to dla wielu bardzo trudne zadanie. By nie spędzało snu z powiek warto poszukać inspiracji na portalach wnętrzarskich lub podejrzeć u znajomych styl zestawu wypoczynkowego. Można także poprosić o pomoc projektanta wnętrz lub krewnego mającego talent do tworzenia pięknych aranżacji.

Z jakich elementów najczęściej składa się zestaw wypoczynkowy?

Wypoczynki do pokoju często składają się z sofy, foteli lub puf. Dzięki nim są funkcjonalne i idealne dla całej rodziny. Fotele i kanapy powinny być tak dobrane, by tworzyły spójną całość. Efekt
misz-maszu nie jest dobrym pomysłem, ponieważ może wywołać uczucie chaosu. Chociaż ten zabieg sprawdzi się we wnętrzu w stylu eklektycznym.

Meble wypoczynkowe – jak wybrać?

Czym kierować się, wybierając zestaw wypoczynkowy? Szukając wypoczynku do salonu warto pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym wybierzesz odpowiedni zestaw. Najpierw należy określić jakie funkcje będzie mieć komplet wypoczynkowy, np. czy sofa ma być również miejscem do spania. Na co zwrócić uwagę podczas wybierania mebli wypoczynkowych? 

  1. Dopasowanie kształtu mebli do metrażu wnętrza. Dzięki odpowiedniemu dobraniu i kształtu, i wymiarów zestawu wypoczynkowego pozwoli Ci na funkcjonalne ustawienie mebli. Warto też sprawdzić wysokość oparcia i szerokość siedziska, by zapewnić sobie jak najwyższy poziom komfortu.
  2. Liczba elementów zestawu. Wybierając wygodny wypoczynek do salonu określ liczbę jego elementów odpowiednio do swoich potrzeb.
  3. Styl dopasowany do aranżacji. Zestaw wypoczynkowy powinien tworzyć spójną całość z pozostałymi elementami wystroju.
  4. Tkania obiciowa. Tutaj nie ma ograniczeń. Możesz wybierać spośród m.in. ekoskóry, zamszu, żakardu, weluru czy aksamitu.
  5. Jakość wykorzystanych materiałów. Zwróć uwagę na jakość użytych materiałów, np. nóżek, by meble mogły służyć Ci przez długie lata.
 • Układ pomieszczenia. Dobierając wypoczynki do pokoju, zwróć uwagę na ich rozmiar. Odpowiedni dobrany pozwoli nie zamknąć ciągów komunikacyjnych.

Podczas szukania mebli wypoczynkowych należy pamiętać także o zapewnieniu sobie odpowiedniego podparcia dla kręgosłupa. W kompletowaniu wypoczynku ważny jest też kolor. Możesz postawić na zestaw monochromatyczny lub przełamany akcentem w innym kolorze.

Jeśli chcesz zapewnić sporo miejsca sobie i swoim gościom wybierz trzyosobową kanapę do salonu taką jak prosta Gosena Wood, bardziej masywna i elegancka Chesterfield Modern albo lżejsza Malone.

Szukając ciekawie wyglądających foteli do zestawu wypoczynkowego do salonu, zwróć uwagę na fotele w kształcie muszelki, np. Kooper. Są wygodne i można się w nich przyjemnie „zapaść”. Dodatkowo są bardzo ustawne i funkcjonalne. Świetnie sprawdzą się też fotele z dodatkowymi poduchami, np. Nimbus lub uszaki (Ducon Velvet).

Wypoczynek do małego salonu

Wybranie zestawu wypoczynkowego do małego salonu jest wyzwaniem. Jednak bez problemu można znaleźć piękne, wygodne i funkcjonalne kanapy i fotele o niewielkich gabarytach. Meble wypoczynkowe do małego salonu nie powinny być zbyt duże, by nie zagracać pomieszczenia i nie irytować.

Wygodne komplety wypoczynkowe do salonu – na co zwrócić uwagę?

Zestaw wypoczynkowy do salonu albo do pokoju gościnnego powinien spełniać nasze oczekiwania i potrzeby. Zadając sobie pytanie: Jak wybrać najlepszy wypoczynek do salonu?, przyjrzyj się kilku kwestiom:

 • możliwość regulowania poszczególnych elementów zestawu, istotny aspekt w przypadku mebli modułowych;
 • funkcja spania i pojemnik na pościel – gdy wypoczynek do salonu ma stać się również dodatkowym miejscem do spania, należy zwrócić uwagę na mechanizm rozkładania oraz wymiary rozłożonej sofy czy kanapy;
 • planowane ustawienie – ułatwi wybór kształtu i rozmiaru narożnika lub kanapy;
 • sprężystość siedziska;
 • dodatkowe udogodnienia, np. regulowane oparcie lub port USB w bocznej ściance;
 • łatwość w utrzymaniu w czystości;
 • wielkość powierzchni spania;
 • liczba miejsc do siedzenia;
 • sposoby dbania o mebel m.in. instrukcja czyszczenia;
 • bryła i tapicerowany tył – ważne, gdy sofa albo narożnik mają stanąć w centrum salonu;
 • dostosowanie mebli do ulubionych form relaksu domowników;
 • styl i kolor.

Idealne meble wypoczynkowe to takie, które są wygodne i funkcjonalne oraz ustawne. Dzięki temu bez trudu urządzisz domową strefę relaksu wygodnie i ergonomicznie, nie burząc spójności wystroju salonu. Kompletując wypoczynek dobrze pamiętać o dodatkach – kocach, narzutach i poduszkach. Ich odpowiednia liczba sprawi, że odpoczynek będzie przyjemniejszy.

Wygodne i funkcjonalne kanapy

Nowoczesne komplety wypoczynkowe to bardzo często meble, które pełnią kilka funkcji. Dzięki temu są idealne dla kochających minimalizm i lubiących umiar. Wybierając kanapę do salonu dobrze znaleźć taką, która będzie solidna i mobilna. Przy takiej sofie warto pamiętać o tym, że trzeba sprawdzić jej wymiary po rozłożeniu, by uniknąć braku przejścia między meblami.

Nowoczesne komplety wypoczynkowe do salonu to również designerski wygląd. Choć wielu stawia na uniwersalność zestawu wypoczynkowego, efektowny wygląd wypoczynku do pokoju dziennego pozwoli uzyskać efekt WOW! Jedną z ciekawszych propozycji są sofy Flic, które są lekkie i zgrabne po rozłożeniu, a ich intensywny kolor obicia doskonale wpasuje się w każdy styl. Kolejna świetna kanapa rozkładana to nieco masywniejsza Boom obita tkaniną.

Jeśli należysz do wielbicieli narożników jako element wypoczynku do salonu wybierz Nicea lub Velocity albo Explorer z pojemnikiem na pościel. Doskonale sprawdzi się jako wygodny mebel i praktyczne miejsce do przechowywania.

Komplety wypoczynkowe z funkcją spania

Komplety wypoczynkowe z funkcją spania to wielofunkcyjne meble doskonałe do salonu. Są funkcjonalne, ich rozkładanie nie wymaga większego wysiłku i wyglądają pięknie. Wybierając tego typu meble do salonu, zapewnisz sobie nie tylko dodatkowe miejsce do spania dla gości, ale również mobilne meble idealne do spędzenia leniwego dnia na kanapie.

W skład zestawu wypoczynkowego z funkcją spania może wchodzić także rozkładany fotel. Jego mniejsze gabaryty powodują, że można go „wcisnąć” w mniej przestrzennym wnętrzu. Szukając takiego fotela możesz postawić na fotel Boom z podłokietnikami lub Flic z dodatkową poduchą oparciową.

Podsumowanie

Zestaw wypoczynkowy w salonie to jeden z najistotniejszych elementów wyposażenia. Powinny być funkcjonalne, wygodne, zapewniać odpowiednią ilość miejsca do siedzenia i być dostosowane do potrzeb użytkowników. Ich styl należy dobrać do stylu mieszkania, a gabaryty do układu i metrażu salonu. Gdy wypoczynek ma stać się również dodatkowym miejscem do spania, zwróć uwagę na wielkość powierzchni spania oraz mechanizm rozkładania. Pamiętaj też o dodatkach i kolorze oraz liczbie elementów zestawu. Jeśli jesteś typem gadżeciarza i lubisz oryginalne udogodnienia, wybierz meble z dodatkowymi „bajerami”, np. podświetlaną listwą LED albo portem USB wbudowanym w podłokietnik. Ostatnie i najważniejsze: spraw, by kompletowanie wypoczynku do salonu było czystą przyjemnością i zabawą dla całej rodziny!