Jak urządzić pokój młodzieżowy, by był przestronny i funkcjonalny? Zainspiruj się naszymi pomysłami!
Nastolatkowie to specyficzna grupa – nieco zbuntowana, szukająca sposobu na wyrażanie siebie i budująca swoją niezależność. To sprawia, że chcą mieć coraz większy wpływ na własną przestrzeń, którą najczęściej jest ich pokój. Jak go urządzić, by jednocześnie pomógł młodemu człowiekowi wyrażać siebie, był przestronny i funkcjonalny?
Jak ustawić meble w pokoju młodzieżowym?
Urządzając pokój młodzieżowy na początku należy przyjrzeć się kształtowi i metrażowi pokoju. To istotne, ponieważ dzięki temu łatwiej będzie wybrać meble. Kolejny krok w aranżowaniu pokoju dla nastolatka to wybór stylu. Współcześnie najpopularniejszymi stylami, które wybierają młodzi ludzie są:
- skandynawski;
- klasyczny;
- retro;
- awangardowy czasem przechodzący w eklektyczny.
Kolejny krok to wybranie dominującego koloru. Tutaj opcji jest wiele, np. jasne kolory ścian i ciemne meble lub jasne meble i ciemniejsze ściany lub wiele kontrastów.
Kolory wybrane, czas na znalezienie odpowiedzi na pytanie: Jak ustawić meble młodzieżowe? Planowanie umeblowania pokoju nastolatka warto zacząć od znalezienia miejsca na największe meble, czyli łóżko, szafę na ubrania i regał. Łóżko najczęściej stawia się przy ścianie tak, by nogi były skierowane w stronę drzwi lub do równoległej ściany. Obok niego warto ustawić mały stolik nocny, a po drugiej jego stronie szafę na ubrania. W pokoju ze skosami szafę można zastąpić pojemną komodą.
Kolejny mebel do pokoju młodzieżowego to biurko i odpowiednio dobrane krzesło. Biurko warto ustawić pod oknem, by było dobrze oświetlone i ułatwiało naukę. Powinno mieć tyle duży blat, by bez problemu można było ustawić na nim laptopa i obok niego położyć otwartą książkę i zeszyt A4.
Meble do pokoju młodzieżowego to także sofa lub tapczan, fotele, dywan i poduchy, które będą idealne na czas odpoczynku. W pokoju nastolatka doskonale sprawdzą się fotele sako, fotele jajka oraz poduchy do siedzenia.
Wskazówki, jak ustawić meble w pokoju młodzieżowym
Urządzając pokój nastolatka warto kierować się kilkoma zasadami.
- Podzielenie pokoju na strefy. Pokój nastolatka warto podzielić na strefy, które pomogą oddzielić czas nauki i odpoczynku. W strefie relaksu powinny się znaleźć wygodne meble do siedzenia, łóżko, dodatki, np. koc i poduchy, stolik kawowy i miły w dotyku dywan.
- Zadbanie o odpowiednie oświetlenie. W pokoju młodzieżowym ważne jest oświetlenie. Im więcej naturalnego światła, tym lepiej. Wybierając oświetlenie warto postawić na ciepłą barwę światła.
- Ustawienie mebli według wielkości. Duże meble powinny stanąć przy ścianie, a mniejsze w centrum pokoju młodzieżowego.
- Projektowanie pokoju z nastolatkiem. Zadbanie o to, by młody człowiek czuł się dobrze w swoim pokoju wiąże się ze wspólnym projektowaniem wystroju.
Pokój młodzieżowy dla chłopaka
Po wybraniu stylu, kolorów, wydzieleniu stref i mebli czas na znalezienie akcentów związanych i z zainteresowaniami dziecka, i z płcią. Jak urządzić pokój młodzieżowy dla chłopaka?
Pierwszą sprawą jest wspólne ustalenie, jaki będzie motyw przewodni aranżacji. Dla wielbiciela sportu idealnym wyposażeniem pokoju będą plakaty ze sportowcami, lampki w kształcie piłki, zieleń albo worek bokserski. Idealne będzie także sporej wielkości biurko, na którym stanie laptop i głośniki. Nad nim można zawiesić półki na książki i podręczne akcesoria. Szukając mebli do strefy relaksu w chłopięcym pokoju warto postawić na fotele o nietypowym kształcie siedziska na wyższych nóżkach, np. Tago.
Aranżując pokój młodzieżowy dla chłopaka warto wybrać bardziej neutralne lub ciemniejsze kolory, np. szarości lub odcienie niebieskiego. Dobrze jest też wybrać meble, które będą kontrastować z kolorem ścian, np. granatowe do jasnoniebieskich ścian.
W pokoju dla chłopaka warto wydzielić także miejsce na sprzęt komputerowy lub grający albo akcesoria do ćwiczeń, dzięki temu jego strefa relaksu stanie się także miejscem rozwijania pasji i kreatywności. W tegorocznych trendach wnętrzarskich dla pokoi młodzieżowych znalazły się:
- jasne i pastelowe kolory;
- meble wielofunkcyjne;
- dekoracje ścienne;
- naturalne materiały i trendy związane z ekologią;
- akcenty w stylu skandynawskim.
Szukając dodatków do pokoju młodzieżowego dla chłopaka warto postawić na elementy ściśle związane z jego zainteresowaniami, np. plakaty lub bibeloty albo bardziej uniwersalne elementy, np. poduchy ze wzorem, takie jak Bubble, Somerset lub Butterfly.
Pokój młodzieżowy dla dziewczynki
Pokój młodzieżowy dla dziewczynki to dla wielu wyzwań, bo „kobieta zmienną jest”. Jednak wbrew pozorom dziewczynki, urządzając swój pokój są konkretne, a gdy potrzebują zmiany, robią małe przemeblowanie lub wymieniają dodatki.
Do dziewczęcego pokoju młodzieżowego warto wybrać jasne kolory – szarości lub pastelowe kolory albo odcienie niebieskiego. Świetnie sprawdzą się dodatki i meble młodzieżowe w stylu glamour. W pokoju dla dziewczynki powinna znaleźć się większa przestrzeń na garderobę. Dobrze sprawdzi się duża szafa na ubrania lub pojemna komoda.
Ciekawym rozwiązaniem do pokoju młodzieżowego dla nastoletniej dziewczyny będzie toaletka, baldachim nad łóżkiem, specjalny regał na drobiazgi, ładne pudełka do przechowywania oraz dywan i poduchy do siedzenia. Urządzając pokój młodzieżowy dla młodej kobiety i strefę relaksu połączoną z towarzyską warto postawić na oryginalne rozwiązania, np. ławkę Barto lub kilka wygodnych foteli uszaków, np. Ducon Velvet albo Foxe.
Aranżując pokój młodzieżowy dla dziewczynki warto postawić na jeden z popularnych stylów lub ich połączenie. Pięknie zaprezentują się ściana z cegły ze stylu industrialnego z elementami z drewna w stylu scandi i nieco odważniejsze, np. złote dodatki w stylu soft glam. Dobrze też sprawdzą się podwieszane fotele lub jajka albo akcenty retro, jak fotel Laze.
Jak urządzić pokój dla rodzeństwa?
Aranżacja pokoju młodzieżowego dla rodzeństwa to największe wyzwanie dla rodziców. Gdy pod jednym dachem mieszkają dwie dziewczynki lub dwóch chłopców jest odrobinę łatwiej, ponieważ bez większego problemu można utrzymać jeden styl. Sprawa komplikuje się bardziej, gdy w jednym pokoju mają zamieszkać brat i siostra.
Szukając pomysłu na urządzenie pokoju młodzieżowego dla rodzeństwa warto bardzo dokładnie przyjrzeć się ich zainteresowaniom i postawić kolory, które nie będą się „gryźć”, np. pastelowe lub kontrastujące.
Ciekawym rozwiązaniem jest oryginalne łóżko piętrowe lub łóżko umieszczone na antresoli. To bardzo dobry pomysł do pokoju na poddaszu. Poza tym to rozwiązanie daje możliwość wybrania różnych dodatków. W pokoju ze skosami zamiast szaf sprawdzą się komody z pojemnymi szufladami. Kolejny problematyczny aspekt to urządzenie dwuosobowej strefy do nauki. Dobrym pomysłem będzie ustawienie równolegle do siebie dwóch mniejszych stolików lub biurek obok siebie, do których można dobrać fotele uszaki (np. Foxe) w kontrastowych kolorach.
Tworząc strefę relaksu w takim pokoju dobrze postawić na ławę o nietypowym kształcie, taką jak Palmer. Do ławy idealnie sprawdzą się poduchy do siedzenia lub pufy modułowe, np. Puzzle.
Szukając łóżek do pokoju nastoletniego rodzeństwa warto wybrać takie, które będą utrzymane w podobnym stylu, np. skandynawskim. Doskonale sprawdzą się też łóżka z boczną ścianką (np. Poet), które ustawione jak w open space pozwolą na stworzenie bardziej prywatnej przestrzeni. Ostatni aspekt to wybranie akcentów osobistych. Najłatwiej jest powiesić kilka półek nad łóżkiem lub biurkiem bądź tu i tu albo wstawić dwa osobne regały. Dodatkowo warto postawić na ciekawe kosze do przechowywania i koce albo plakaty. W pokoju młodzieżowym doskonale sprawdzi się także przepierzenie.
Jak ozdobić pokój nastolatka?
Pokój młodzieżowy powinien być odpowiednio udekorowany. W każdym pokoju młodego człowieka dekoracje to często elementy, które najlepiej oddają jego pasje. Akcesoria powinny być dobrane głównie do jego zainteresowań, ale mogą także być dopasowane do płci. Do pokoju chłopaka pasować będą:
- nietypowe lampki, np. piłka albo globus;
- podpórki i podstawki do książek;
- głośniki;
- neony;
- modele samochodów i samolotów;
- fototapety z motywami motoryzacyjnymi.
W pokoju dziewczyny sprawdzą się:
- szkatułki na kosmetyki;
- stojaki na biżuterię;
- cotton balls;
- lustro z lampkami LED na ramie.
Do grupy bardziej uniwersalnych dodatków, które mogą znaleźć się w pokoju młodzieżowym należą:
- poduchy;
- dywany;
- pojemniki na akcesoria biurowe;
- ozdobne fronty mebli;
- plakaty;
- figurki;
- dekoracje na ścianę, np. zegary, naklejki;
- świece;
- fototapety.