×

Aby korzystanie ze strony było w pełni możliwe korzysta ona z ciasteczek. Aby zachować zgodność z nową dyrektywą o prywatności, musimy poprosić Cię o zgodę na przetwarzanie cookies. Czytaj więcej

Akceptuję

Informujemy, że wszystkie złożone i opłacone zamówienia do 25.07.2024 zostaną dostarczone do 05.08.2024.  

Jak urządzić mieszkanie w stylu industrialnym?

Jak urządzić mieszkanie w stylu industrialnym?

Styl industrialny to charakterystyczny sposób na aranżację wnętrza – elegancki, aale sprawiający wrażenie odrobinę zaniedbanego. Jest bliźniaczo podobny do stylu loftowego. We wnętrzu loftowym pięknie prezentują się industrialne dodatki. Śmiało można powiedzieć, że nawzajem z siebie czerpią. Czym jednak się różnią? Jak je łączyć, by się nie „gryzły”?

Czym jest loft? Co warto wiedzieć o tym stylu?

Styl loftowy, czyli połączenie surowości z minimalizmem i elegancją to jeden z popularniejszych sposobów na urządzenie mieszkania. Loft to także funkcjonalne pomieszczenia z wysokimi sufitami i długimi wąskimi oknami. Poza tym mieszkanie w stylu loftowym to wysoki strop bez ścinek działowych, odpowiednie oświetlenie pozwalające, by do wnętrza wpadało jak najwięcej naturalnego światła oraz niebanalne dodatki.

Styl loftowy ma także ciekawą historię. Narodził się w latach 50. XX wieku i stał się symbolem dobrego gustu i ekskluzywności. Wnętrza loftowe powstały wskutek recesji, która spowodowała, że domy towarowe i magazyny w ich pobliżu opustoszały. Na początku korzystali z nich artyści, którzy adaptowali tego typu wnętrza na swoje pracownie.

Przyglądając się historii tego stylu, warto zadać sobie pytanie: „Loft – co to znaczy?” Znaczenia są różne, ale oscylują wokół jednej grupy skojarzeń. Po angielsku loft oznacza strych lub poddasze, a po islandzku powietrze oraz przestrzeń.

Styl loftowy cechy

Loft to nie tylko strych i poddasze, ale także mieszkanie urządzone w dawnych budynkach przemysłowych lub przestrzenne wnętrza urządzone w stylu industrialnym. Styl loftowy różni się od stylu industrialnego i ma kilka unikalnych cech, którymi są:

 • przestronne wnętrza,
 • surowe materiały, czyli beton, cegła i szkło,
 • elementy industrialne,
 • brak tradycyjnych dekoracji, np. dywanów i zasłon,
 • oszczędność w wybieraniu sprzętów,
 • dobrze wybrane oświetlenie,
 • stonowane kolory.

Jakie meble sprawdzą się w lofcie?

Wnętrze loftowe to przede wszystkim prostota. Najlepiej sprawdzą się meble o prostych kształtach z drewnianymi lub metalowymi wykończeniami. Do loftu idealne są m.in.:

 • drewniana komoda, 
 • stolik kawowy z metalowymi nóżkami,
 • odrapane skrzynie i odnowione stoły warsztatowe,
 • duże lampy.

Loft w bloku to wyzwanie dla projektującego, bo czasem układ przestrzenny może nie odpowiadać idei stylu. Jednak i tutaj rozwiązaniem są meble i dodatki. Stworzenie przestrzeni w stylu industrialnym ułatwią meble. Proste szafki i stoły z drewna, ściana z cegły lub betonu staną się idealnymi pomysłowi na tego typu wnętrze.

Salon w stylu loftowym. Wybieramy kanapy

Styl loftowy pozwala na wiele, więc czasem warto urządzić tylko salon w tym stylu. Odpowiednio zaprojektowany salon loftowy będzie genialnym uzupełnieniem mieszkania w stylu industrialnym lub minimalistycznym.

Największy problem podczas projektowania mieszkania loftowego lub salonu w tym stylu może być wybór kanapy. Jedną z propozycji jest prosta sofa Lioni na metalowych nóżkach z miękkim obiciem. Jej dość wysokie oparcie i dość długi korpus świetnie zaprezentują się pod ścianą z cegieł. Kolejną kanapą idealną do mieszkania w stylu loftowym jest Covex Wood w jasnym kolorze z dopasowanymi poduchami.

Mieszkanie loftowe to także sypialnia. Tutaj także mamy kilka oryginalnych możliwości. Do sypialni na antresoli możemy wstawić jasną rozkładaną sofę Flic lub narożnik z funkcją spania Amour.

Hasło „sypialnia styl loftowy” można zrealizować także w sypialni dla gości, wstawiając np. dwa pojedyncze łóżka przy betonowej ścianie. Idealne będą sofy rozkładane, jak np. Tulip lub Boom w kolorze o ton ciemniejszym od ściany.


Jakie dodatki wybrać, aby podkreślić charakter loftu?

Meble loftowe do salonu będą wyglądać atrakcyjniej z odpowiednio wybranymi dodatkami. Szukając inspiracji na drobiazgi do naszego loftu warto być odważnym i szukać jednocześnie oryginalnych i minimalistycznych akcesoriów. Idealne będą wzorzyste tapety, proste metalowe kwietniki i regały oraz pojedyncze plakaty bądź ekspozycja kilku czarno-białych obrazów.

Surowemu wnętrzu w stylu loftowym przytulności dodadzą dywany w jasnych kolorach, np. szarym lub beżowym. Charakter loftu podkreślą również lampy halogenowe rozwieszone na ścianie lub zegar w oryginalnej metalowej ramie. Pięknym dodatkiem będzie także pionowe lustro w ozdobnej ramie. Genialnymi dodatkami do wnętrza loftowego są też proste rolety w stonowanych kolorach. Zaciemnią pomieszczenie na noc, a w dzień nie będą przeszkadzać dostawaniu się światła dziennego do mieszkania.