Jak czyścić meble ze skóry?
Meble ze skóry należą do najbardziej wymagających – do pielęgnacji trzeba dobrać odpowiednie detergenty (np. pasty lub proszki czy spraye). By mogły pięknie wyglądać przez wiele lat, warto też zadbać o to, by nie eksponować ich zbytnio na nadmierną ilość promieni słonecznych. Planując czyszczenie mebli ze skóry, dobrze zwrócić uwagę na kilka aspektów.
Impregnacja mebli skórzanych: dlaczego jest ważna?
Pielęgnacja mebli ze skóry naturalnej lub ekoskóry pozwala zachować ich piękno na długie lata. Szukając odpowiedniego sposobu na ich wyczyszczenie lub odnowienie, zwróć uwagę na kilka kwestii. Najlepiej kupić środki do czyszczenia bez alkoholu lub nafty w składzie. Takie detergenty mogą uszkodzić meble ze skóry naturalnej podczas czyszczenia.
Środki do pielęgnacji skórzanych mebli, np. sofy Chesterfield Modern, które wybierzesz do wyczyszczenia skórzanych mebli powinny mieć odpowiednie atesty i certyfikaty. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że Twoje skórzane meble będą zadbane i nie zniszczą się podczas czyszczenia. Nakładając piankę czy spray do czyszczenia, najlepiej nałożyć niewielką ilość preparatu na miękką ściereczkę lub gąbkę.
Środki do pielęgnacji skórzanych mebli
Planując czyszczenie mebli ze skóry warto zaplanować, ponieważ różne rodzaje skór wymagają różnych środków do czyszczenia. Do najlepszych i najpopularniejszych środków do czyszczenia mebli należą:
- mleczko do skóry – wnika głęboko w strukturę mebla i przywraca mu naturalny wygląd i dodatkowo nawilża oraz nabłyszcza,
- specjalna ściereczka nasączona delikatnym środkiem myjącym jest idealna do usuwania plam na bieżąco np. ślady palców czy plamy z jedzenia,
- płyn – jest uniwersalnym środkiem do czyszczenia skóry licowej, lakierowanej i gładkiej,
- balsam – może mieć wosk w składzie, dzięki któremu odświeża kolor, uelastycznia skórę i uodparnia ją na uszkodzenia mechaniczne,
- mydło o właściwościach nawilżających, które usuwa zabrudzenia i zapobiega jej pękaniu.
Każdy z wymienionych wyżej środków do skóry musi być odpowiednio dobrany do rodzaju skóry.
Jak czyścić meble ze skóry? Poznaj domowe sposoby
Odnawianie mebli, m.in. sofy London lub Cool, samodzielnie może być nie lada wyzwaniem. Szukając domowych sposobów na czyszczenie mebli ze skóry, warto pamiętać, że można je wykonywać zarówno na sucho, jak i na mokro. Czyszcząc skórzane meble na sucho, warto użyć końcówki odkurzacza ze szczotką z miękkim włosiem.
Domowe sposoby na czyszczenie mebli ze skóry na sucho to:
- Odkurzacz. Dzięki niemu usuniesz z mebli kurz, okruchy oraz inne niewielkie zabrudzenia.
- Miotełka do kurzu. Czyszczenie mebli ze skóry, takich jak sofy Gloss lub Gem, z jej pomocą pozwala na szybkie usuwanie kurzu szybko i bezpiecznie.
- Ściereczka z mikrofibry. Pozwala bardzo szybko usunąć kurz czy sierść albo okruchy.
Do innych sposobów na odnawianie mebli ze skóry należy czyszczenie na mokro. Do mycia należy wybrać odpowiedni środek myjący lub przygotować wodę z mydłem albo z płynem do mycia naczyń. Poza tym meble ze skóry można czyścić także:
- ubitym na sztywną pianę białkiem z kurzego jajka,
- gumką od ołówka,
- oliwą z oliwek i octem.
Jak czyścić skórę ekologiczną?
Meble z ekoskóry najlepiej czyścić co 2–3 tygodnie, a co miesiąc lub dwa impregnować. Ekoskórę najlepiej czyścić miękką ściereczką nasączoną specjalnym preparatem do impregnowania skóry. Pielęgnacja mebli z ekoskóry pozwala zachować ich naturalny wygląd i zabezpieczyć przed uszkodzeniami mechanicznymi.
Meble ze skóry kolorowej – pielęgnacja krok po kroku
Czyszczenie mebli ze skóry kolorowej podobnie jak z czarnej czy brązowej ma kilka zasad. Przestrzegając ich, będziesz mieć pewność, że Twoje meble zachowają piękny i naturalny wygląd przez lata.
Zasady pielęgnowania mebli ze skóry
- Nanoszenie środka czyszczącego od szwu do szwu na dużej powierzchni.
- Czyszczenie delikatnymi okrężnymi ruchami bez nakładania detergentu bezpośrednio na materiał.
- Usuwanie zabrudzeń na bieżąco suchą i miękką szmatką.
- Dwa lub cztery razy w roku wykonanie konserwacji specjalistycznymi preparatami.
- Nie używanie środków z alkoholem.
- Ponownie użytkujemy mebel po całkowitym wyschnięciu preparatu czyszczącego.