×

Aby korzystanie ze strony było w pełni możliwe korzysta ona z ciasteczek. Aby zachować zgodność z nową dyrektywą o prywatności, musimy poprosić Cię o zgodę na przetwarzanie cookies. Czytaj więcej

Akceptuję

Informujemy, że wszystkie złożone i opłacone zamówienia do 21.07.2024 zostaną dostarczone do 29.07.2024.  

Pikowane Meble - Unikalne Zdobienie czy Niemodny Design?

Pikowane Meble - Unikalne Zdobienie czy Niemodny Design?

Pikowane meble, ze swoim charakterystycznym wzorem i eleganckim wyglądem, od lat znajdują się na czołowych miejscach w katalogach wnętrzarskich. Jednak czy pikowanie to unikalne zdobienie, które przetrwa próbę czasu, czy może przestarzały trend, który odchodzi w niepamięć? W tym artykule przyjrzymy się historii, zaletom i wadom pikowanych mebli oraz ich obecnemu statusowi w świecie designu wnętrz.

Historia Pikowanych Mebli

Pikowane meble pojawiły się w XVIII wieku, zyskując popularność w eleganckich salonach europejskiej arystokracji. Wzór pikowania, zwany również tuftingiem, polega na przeszywaniu tkaniny w sposób tworzący regularne zagłębienia, ozdobione guzikami. Technika ta dodawała meblom elegancji i zwiększała ich trwałość, zapobiegając przesuwaniu się wypełnienia. Pikowane sofy, fotele i łóżka obite jedwabiem, aksamitem czy brokatem były symbolem luksusu i statusu społecznego.

XIX Wiek - Era Wiktoriańska

W XIX wieku, w okresie wiktoriańskim, pikowane meble kontynuowały swoją popularność, szczególnie w Anglii. Styl wiktoriański charakteryzował się bogactwem detali i masywnymi formami. Sofa Chesterfield, z głębokim pikowaniem, niskimi oparciami i zrolowanymi podłokietnikami, stała się ikoną tego okresu. Pikowanie było stosowane w ciężkich, bogato zdobionych tkaninach, a meble te były symbolem luksusu i elegancji.

XX Wiek - Modernizm i Nowoczesne Interpretacje

W XX wieku, wraz z rozwojem modernizmu, pikowane meble ewoluowały. Projektanci, tacy jak Charles i Ray Eames czy Florence Knoll, wprowadzili nowoczesne interpretacje pikowanych mebli, łącząc tradycyjne techniki z nowoczesnymi materiałami, takimi jak stal, sklejka i tworzywa sztuczne. Pikowanie stało się bardziej subtelne, a meble zyskały prostsze, geometryczne kształty, wpisując się w styl mid-century modern.

XXI Wiek - Renesans i Nowoczesne Tradycje

W XXI wieku pikowane meble przeżywają renesans, łącząc tradycyjne techniki z nowoczesnymi materiałami i technologiami. Współczesne pikowane meble są dostępne w szerokiej gamie stylów i materiałów, od klasycznych, skórzanych sof po nowoczesne, welurowe fotele. Projektanci wnętrz często dodają pikowane elementy do nowoczesnych aranżacji, aby dodać wnętrzom głębi i tekstury. Pikowane zagłówki łóżek czy pufy stają się eleganckimi akcentami, które przyciągają wzrok i dodają charakteru pomieszczeniom.

Zalety Pikowanych Mebli

Pikowane meble, dzięki swojej elegancji i funkcjonalności, cieszą się dużą popularnością. Poniżej znajdują się szczegółowe omówienia zalet, które sprawiają, że pikowane meble są chętnie wybierane do różnych aranżacji wnętrz.

Elegancja i Klasa

Pikowane meble, takie jak sofy i fotele, dodają wnętrzom wyjątkowej elegancji. Charakterystyczne wzory i głębokie zagłębienia w tkaninie tworzą efekt przyciągający wzrok, wprowadzając poczucie luksusu i wyrafinowania. Pikowanie kojarzy się z klasyką i tradycją, co sprawia, że pikowane meble są idealnym wyborem do formalnych salonów, eleganckich gabinetów oraz innych przestrzeni, gdzie liczy się prestiż i styl. Wzory pikowania mogą być różnorodne – od prostych, regularnych przeszyć po skomplikowane, artystyczne wzory, które nadają meblom unikalnego charakteru.

Komfort

Jedną z największych zalet pikowanych mebli jest ich wyjątkowy komfort. Konstrukcja pikowania, z głębokimi zagłębieniami w tkaninie i dodatkowym wypełnieniem, tworzy wygodne i miękkie siedziska oraz oparcia. Pikowane sofy i fotele dostosowują się do kształtu ciała, zapewniając wygodne podparcie podczas siedzenia. Pikowane zagłówki łóżek zwiększają komfort podczas siedzenia w łóżku, na przykład podczas czytania lub oglądania telewizji, dzięki czemu codzienne czynności stają się przyjemniejsze.

Trwałość

Technika pikowania znacząco zwiększa trwałość mebli. Przeszycia i guziki pomagają utrzymać wypełnienie na miejscu, zapobiegając jego przesuwaniu się i deformacjom tkaniny. Dzięki temu pikowane sofy i fotele są bardziej odporne na codzienne użytkowanie i dłużej zachowują swój pierwotny kształt i wygląd. Dodatkowo, pikowanie wzmacnia strukturę mebla, co sprawia, że jest on bardziej solidny i trwały. To szczególnie ważne w przypadku mebli używanych w intensywnie eksploatowanych przestrzeniach, takich jak salony czy biura.

Uniwersalność

Pikowane meble są niezwykle uniwersalne i mogą pasować do różnych stylów aranżacji wnętrz. Dostępne są w wielu różnych materiałach i kolorach, co pozwala na ich dopasowanie do indywidualnych preferencji i potrzeb. Klasyczne, skórzane sofy w stylu Chesterfield doskonale sprawdzają się w tradycyjnych wnętrzach, natomiast nowoczesne, welurowe fotele mogą stanowić stylowy akcent w minimalistycznych, nowoczesnych przestrzeniach. Dzięki różnorodności dostępnych opcji, pikowane meble mogą być stosowane zarówno w formalnych, jak i bardziej casualowych aranżacjach.

Wady Pikowanych Mebli

Cena

Ze względu na skomplikowaną technikę produkcji, pikowane meble mogą być droższe niż ich niepikowane odpowiedniki. Przeszycia, guziki i dodatkowe wypełnienie podnoszą koszty produkcji, co często przekłada się na wyższą cenę końcową dla konsumenta.

Utrzymanie w Czystości

Pikowane meble mogą być trudniejsze do utrzymania w czystości. Zagłębienia i przeszycia są miejscami, gdzie łatwo mogą gromadzić się kurz i zabrudzenia. Czyszczenie takich mebli wymaga więcej uwagi i czasu, zwłaszcza jeśli są one wykonane z delikatnych tkanin.

Styl

Chociaż pikowane meble są eleganckie i klasyczne, nie zawsze pasują do każdego wnętrza. Ich wyrafinowany wygląd może kolidować z bardziej nowoczesnymi i minimalistycznymi aranżacjami. W takich przypadkach pikowane meble mogą wydawać się zbyt ciężkie i przytłaczające.

Pikowane Meble w Nowoczesnych Wnętrzach

Obecnie, pikowane meble przeżywają pewien renesans, dzięki nowoczesnym reinterpretacjom klasycznego wzoru. Projektanci wnętrz coraz częściej łączą pikowane elementy z nowoczesnymi materiałami i kształtami, tworząc unikalne i stylowe meble. Pikowane sofy i fotele wykonane z nowoczesnych tkanin, takich jak welur czy mikrofibra, oraz o bardziej minimalistycznych kształtach, doskonale wpisują się w współczesne trendy wnętrzarskie.

Wielu projektantów decyduje się na dodanie pikowanych elementów do mebli, aby dodać wnętrzom głębi i tekstury, nie rezygnując przy tym z nowoczesnej estetyki. Pikowane zagłówki łóżek czy pikowane pufy mogą stać się eleganckim akcentem, który przyciąga wzrok i dodaje charakteru całemu pomieszczeniu.

Dwuosobowa sofa Vicenza to mebel wygodny i dodający klasy wnętrzom. Wyróżnikiem mebla jest pikowane oparcie oraz ukośne drewniane nogi nadające lekkość.

Jeśli szukasz do salonu komfortowego mebla, który jednocześnie doskonale się prezentuje, sprawdź ofertę naszego sklepu. Dostępna trzyosobowa sofa Kooper z pikowanym oparciem to wyjątkowy mebel, który doskonale wpisuje się w retro styl art deco. Kubełkowa forma z zaokrąglonym oparciem płynnie przechodzi w delikatne podłokietniki. Dzięki specjalnie profilowanemu miękkiemu oparciu sofa jest komfortowa, daje dobre podparcie dla pleców. Efekt wygody został wzmocniony dzięki luźno ułożonej poduszce siedzeniowej wypełnionej odporną na odkształcenia pianką wysokoelastyczną. W wolnej chwili z przyjemnością usiądziesz na sofie Kooper, by napić się kawy lub poczytać książkę. Z kolei wieczorem na sofie Kooper odpoczniesz od wyzwań dnia codziennego.

Podsumowanie

Pikowane meble, choć mają swoje wady, takie jak wyższa cena czy trudniejsze utrzymanie w czystości, wciąż są cenione za swoją elegancję, komfort i trwałość. Ich klasyczny urok nie przestaje inspirować projektantów wnętrz, którzy coraz częściej sięgają po nowoczesne reinterpretacje tego tradycyjnego zdobienia.

Czy pikowanie jest unikalnym zdobieniem, które przetrwa próbę czasu, czy może niemodnym designem? Wszystko zależy od kontekstu i indywidualnych preferencji. Dla jednych pikowane meble będą symbolem ponadczasowej elegancji i luksusu, dla innych mogą wydawać się przestarzałe i niepasujące do nowoczesnych wnętrz. Niezależnie od opinii, pikowane meble mają swoje miejsce w historii designu i nadal mogą być doskonałym wyborem dla tych, którzy cenią sobie wyrafinowany styl i wyjątkowy komfort.