Minimalizm we wnętrzu – na co zwrócić uwagę?
Minimalizm coraz częściej staje się synonimem połączenia elegancji i prostoty. Jego charakterystyczną cechą jest brak wielości przedmiotów oraz klasyczna paleta kolorów z bardziej wyrazistymi akcentami. Minimalizm to także eleganckie i nie rzucające się dodatki. Przyjrzyjmy się bliżej temu młodemu stylowi aranżowania wnętrz.
Historia minimalizmu
Leonardo da Vinci stwierdził, że „Prostota to szczyt wyrafinowania”. Tą myślą zainspirowali się moderniści, którzy żyli na początku XX-tego wieku. Od tamtej pory minimalizm jest sposobem podchodzenia do problemów. Jego sercem jest esencja projektu bez dodatkowych rozpraszających elementów.
Minimalizm we wnętrzach na początku był traktowany jako niezbyt pożądany, ponieważ wyglądał bardzo surowo – zimna biel i nagość murów nie zachęcały zbytnio do spędzania czasu w tak urządzonych mieszkaniach. Z czasem wypracowano ocieploną paletę kolorów – postawiono na kremowe i beżowe odcienie.
Wnętrza w stylu minimalistycznym po pełnych przepychu i inspirowanych pałacami z szesnastowiecznej Anglii czy Francji, zaczęły być coraz bardziej pożądane. Brak „rozpraszaczy” sprawił, że ten styl zaczął się coraz mocniej wybijać. Dzisiaj jest jednym z najbardziej popularnych pomysłów na aranżację wnętrz.
Czym jest minimalizm we wnętrzach?
Czym charakteryzuje się minimalizm we wnętrzu? To najczęściej paleta kolorów zbudowana na czerni i bieli, przełamana akcentem w bardziej wyrazistym kolorze, np. żółci lub czerwieni. Minimalizm wnętrza to również brak zbędnych przedmiotów i mebli w mieszkaniu.
Ściany są najczęściej białe lub czarne przełamane kontrastowymi akcentami takimi, jak np. drewno czy cegły. Brak zbędnych przedmiotów sprawia, że wnętrze jest optycznie większe i często jaśniejsze.
Minimalistyczne wnętrze mieszkania często bazuje na niewielu dopasowanych do siebie i prostych przedmiotach przez co może wyglądać nieco surowo, jednak dzięki temu wnętrze wygląda elegancko. Dodatkowo minimalizm we wnętrzach charakteryzuje się kilkoma akcentami w wyrazistych kolorach oraz niewieloma eleganckimi i prostymi dodatkami.
Nowoczesny minimalizm we wnętrzach to często dekoracje takie, jak: średniej wielkości lutro w łazience czy korytarzu, plakaty w antyramach czy czarnobiałe fotoobrazy. Dodatkowo styl minimalistyczny często stawia na szkło lub metal pomalowany na czarno. Można pomyśleć, żę czerń wprowadza do wnętrza pesymizm i przygnębieni, jednak tak się nie dzieje, ponieważ genialnie współgra z białym na zasadzie kontrastu.
Jak urządzić minimalistyczne wnętrze domu?
„Małe jest piękne, a proste wyrafinowane”. Szukając inspiracji do urządzenia domu w stylu minimalistycznym, warto postawić na czarny narożnik lub sofę i białe ściany lub odwrotnie. Pozwoli to uzyskać efekt kontrastu i genialnej gry kolorów. Wybierając dodatki, dobrze szukać akcesoriów w wyrazistych i głębokich kolorach takich, jak: żółć, czerwień, morski lub szmaragdowy.
Minimalistyczne wnętrze mieszkania to również pozorna surowość, która daje rodzaj transparentności w pomieszczeniu. W domu z akcentami minimalistycznymi warto wybrać kolory w taki sposób, by tę pozorną surowość przełamać. Wazon czy oprawa lustra w cieplejszym kolorze ociepli wnętrze i nada mu indywidualności.
Minimalizm we wnętrzu to mieszkanie pełne eleganckiej prostoty. Wybierając meble do tak urządzonego mieszkania, dobrze szukać mebli bez zdobień – proste krzesła czy fotele w stylu scandi (Haring, Zinola lub Demure) będą dobrym wyborem.
Pokój dla dziecka w minimalistycznym stylu powinien mieć cieplejsze kolory ścian i białe lub czarne meble – w dziewczęcym pokoiku pięknie zaprezentuje się biała toaletka ustawiona obok prostego łóżka z wysokim, prostym, metalowym czarnym zdobieniem. Minimalizm we wnętrzu dedykowanym chłopcu może przejawiać się w ustawieniu na środku wigwanu z jasnego materiału lub kilku akcentach w kontrastowych akcentach, jak np. czarna lampka lub szafka nocna.
Jak urządzić minimalistyczne wnętrze mieszkania?
Dom w stylu minimalistycznym z powodu większej ilości pomieszczeń do zaaranżowania może sprawiać trudności, ponieważ łatwo przesadzić i wybrać zbyt wiele dodatków do kolejnych pokoi. W mieszkaniu w bloku czy kamienicy aranżacja minimalistyczna jest łatwiejsza do zrealizowania.
Minimalizm we wnętrzu mieszkania jest przesycony prostotą i niewielką ilością sprzętów. Im mniejsze mieszkanie, tym bardziej pożądany styl minimalistyczny, ponieważ stawia tylko na niezbędne elementy wyposażenia i proste eleganckie dodatki w kontrastowych kolorach.
Podsumowując, styl minimalistyczny we wnętrzach to bardziej „stan umysłu” niż konieczność. Jego prostota i elegancja sprawiają, że jesteśmy przytłoczeni ilością mebli i sprzętów we własnym domu lub mieszkaniu. W skandynawskich aranżacjach świetnym wyborem będą sofy Covex, Slender lub Gosena czy Opus.