Jak urządzić salon z aneksem kuchennym? Pomysły i aranżacje

Salon z aneksem kuchennym jest popularnym i praktycznym rozwiązaniem. Daje możliwość stworzenia oryginalnej i funkcjonalnego wnętrza. Dodatkowo sprawia, że w niewielkim mieszkaniu można wygospodarować przestrzeń.  Pozwala także stworzyć niepowtarzalny wystrój. Jak urządzić salon z aneksem kuchennym?

Aranżacje salonu z aneksem kuchennym

Zanim zaczną się poszukiwania mebli, warto przyjrzeć się wadom i zaletom aneksu kuchennego.

Wady

Zalety

nieprzyjemny aromat, np. smażonej cebuli unosi się w całym domu

wyeksponowanie miejsca do gotowania,

świetnie sprawdza się w każdym miejscu – domu jednorodzinnym, małej kawalerce i niewielkim mieszkaniu

wymusza utrzymanie idealnego porządku, co może być problematyczne podczas przygotowywania posiłków

jest harmonijną całością z jasno wydzielonymi funkcjami

aneks kuchenny z salonem może zakłócać wypoczynek pozostałych domowników przez hałas generowany przez np. pracujący mikser

salon z aneksem kuchennym jest idealnym miejscem na wspólne spędzanie czasu

gotowanie sprawi, że temperatura zarówno w kuchni, jak i salonie wzrośnie, co w trakcie upałów obniż komfort przebywania w salonie

aneks kuchenny daje możliwość optycznego powiększenia pomieszczenia

do kuchni wpada więcej naturalnego światła

 

Podsumowując aneks kuchenny w salonie jest dobrym rozwiązaniem dla ceniących jak największą funkcjonalność i lubiących intensywny tryb życia, który często bazuje na szukaniu nowych smaków. Poza tym stworzenie wyspy lub strefy do gotowania pozwala zaoszczędzić ok. 10% powierzchni mieszkania.

Jak urządzić salon z aneksem kuchennym? Jedną z inspiracji może stać się zbudowanie wyspy, która stanie się stołem i blatem roboczym, a sprzęty zostaną w zabudowie. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy nie lubią, gdy zbyt wiele znajduje się na widoku.

Gdy chce się zasłonić przedmioty stojące na blacie, warto pomyśleć o podwyższonej ściance od strony salonu. Dodatkowo można wybrać meble z pięknie wykończonymi frontami i w kolorze podobnym do np. podłogi w salonie.

Dobrym pomysłem na salon i kuchnię w jednym jest również ustawienie mebli na planie litery U. Meble kuchenne w jednym ciągu to także dobre rozwiązanie, które może stać się bazą dla wnętrza z kolorowymi dodatkami lub obiciami krzeseł, czy sofy w strefie wypoczynku.

Aranżacje salonu z aneksem kuchennym

Szukając pomysłu na wystrój salonu połączonego z kuchnią, warto postawić na proste pomysły. Jednym z nich może być ustawienie wyspy pod kątem i podwyższenie ścianki. To pozwoli na oddzielenie strefy wypoczynkowej od kuchennej. Dobrą opcją na podzielenie przestrzeni są krzesła kuchenne ustawione obok wyspy.

Gdy w kuchni zapanowały chłodne kolory idealnym przełamaniem będą krzesła z obiciem z tkaniny lub weluru w cieplejszym kolorze – intensywnej żółci lub czerwieni, takie jak Albion. Należy pamiętać, by kolory zarówno w salonie, jak i kuchni były spójne.

Kolejny ciekawy pomysł na salon z aneksem kuchennym to umieszczenie części do gotowania we wnęce salonu. To pomoże stworzyć w 100% funkcjonalną przestrzeń i pozwoli na zwiększenie strefy wypoczynkowej.

Oryginalnym pomysłem na aneks kuchenny w salonie to oddzielenie pokoju płytkami podłogowymi w innym kolorze. Gdy płytki to za mało pomogą stół i krzesła. Do średniej wysokości stołu idealne będą proste krzesła z długimi drewnianymi nogami – Cubo lub Lakri.

Salon z aneksem kuchennym w formie wyspy w bloku

Salon z aneksem kuchennym w bloku może stać się wyzwaniem. Mieszkania w bloku często mają niewielki metraż lub nietypowy kształt, co sprawia, że projekt wnętrza trzeba dobrze przemyśleć. Istotne jest takie zaprojektowanie salonu z aneksem kuchennym, by tworzyły spójną całość.

Ważnym elementem każdej kuchni i salonu  jest stół. Często jego wymiary sprawiają, że jego ustawienie staje się problemem. Dlatego warto znaleźć taki, który będzie mobilny i dopasować do niego lekkie krzesła. Jednymi z najlżejszych krzeseł są Mya z obiciami w pastelowych kolorach. Wyspą może stać się również barek i wybrane do niego hokery lub wysokie krzesła, np. Cod.

Mały salon z aneksem kuchennym

Po aneksie kuchennym w bloku przyszedł czas na mały salon z otwartą kuchnią. Jak go urządzić? Na początku warto wybrać takie kolor, które pozwolą optycznie powiększyć przestrzeń. Idealne są jasne i ciepłe kolory – beże, biel, błękity lub szarości.

W małym salonie połączonym z kuchnią należy zadbać również o funkcjonalność, dlatego dobrym rozwiązaniem jest niewielka wyspa, która będzie miejscem spożywania posiłków oraz blatem roboczym. Trzeba pamiętać, by odpowiednio wybrać krzesła – zależnie od wysokości wyspy sprawdzą się Felton lub Giza na drewnianych nogach.

Mały salon z aneksem kuchennym powinien być urządzony w jednym stylu. Dzięki temu cała aranżacja będzie spójna. W małych salonach z otwartą kuchnią dobrze zaprezentują się również akcenty w kontrastowych kolorach – sofv z bardziej intensywnym kolorem obicia i jasne meble. W małych salonach doskonale sprawdzą się drewniane akcenty, które ocieplą wnętrze i pozwolą wyraźnie oddzielić kuchnię od pokoju dziennego.