Czym jest welur i co warto o nim wiedzieć?
Welur jest najczęściej widywaną tkaniną na meblach. Delikatnie połyskujący i miły w dotyku jest wykorzystywany do obijania sof i pozostałych mebli. Dodatki z weluru nadają wnętrzom charakter. Sprawiają też, że staje się cieplejsze i przytulniejsze. Ma też sporo innych zalet i można go zobaczyć w wielu kolorach. Panowie i Panie, przed Państwem welur!
Jak wygląda welur i czym dokładnie jest?
Welur – to materiał często wykonany z bawełny lub z dzianej tkaniny fakturą przypominający welwet albo aksamit. Ma specyficzny meszek, który strukturą przypomina brzoskwinię. Może być wykonany z materiałów syntetycznych w całości lub z ich domieszkami, np. poliestrem. Bardzo często jest mylony z zamszem. Warto tu zaznaczyć, że może być zarówno tkaniną, jak i dzianiną. Dzięki swoim właściwościom jest wykorzystywany w tapicerstwie i do produkcji odzieży. W różnych dziedzinach przybiera różne nazwy, np. blank, safian, welwet i ircha.
Właściwościami weluru są:
- elastyczność i sprężystość;
- grubość, dzięki której nie prześwituje;
- bardzo dobrze się układa;
- należy do tkanin szybkoschnących;
- ma nietypową fakturę
- ma piękny i delikatny połysk.
Welur jako tkanina obiciowa ma dwie warstwy – podłoże (najczęściej bawełniane) oraz runo wysokie na kilka milimetrów. Dzięki temu jest przyjemną tkaniną nadającą się na obicie mebli lub pościel.
Warto pamiętać, że jest kilka typów tkanin, które są uważane za odmiany weluru, ale nim nie są. Należą do nich:
- plusz;
- aksamit;
- welwet.
Czym różnią się od tkaniny obiciowej – welur? Aksamit jest najszlachetniejszą odmianą materiału welurowego. Charakteryzuje się największą połyskliwością, grubością i twardością. W klasyfikacji welur jest umieszczany pośrodku – między aksamitem a welwetem.
Materiały tapicerskie welurowe
Materiał welurowy w tapicerstwie jest wykorzystywany od wielu lat. Najpierw kojarzył się z zamierzchłymi czasami, jednak dzięki wielu zastosowaniom i pięknemu wyglądowi wraca do łask. Świetnie sprawdza się jako materiał renowacyjny, np. podczas odnawiania starych mebli. By posłużył przez długie lata warto o niego w odpowiedni sposób zadbać.
Materiał welurowy – jak o niego zadbać?
Dbanie o welur w odpowiedni sposób powoduje, że wygląda pięknie przez lata. Dbanie o materiał welurowy nie wymaga zbyt wielkiego wysiłku. Należy pamiętać o kilku sprawach.
- Nie wystawiać weluru długie i intensywne promieniowanie UV. Dzięki temu nie wyblaknie.
- Czyszczenie miękką szczotką.
- By efekt wysiedzenia się nie utrwalił, warto regularnie przeczesać welur.
- Usuwanie plam ciepłą wodą z delikatnym detergentem.
- Welurowe poszewki lub narzuty na łóżko należy prać w temperaturze 40°.
Wady i zalety weluru
Skoro wiadomo już, czym welur jest, warto poznać jego zalety i wady. Co przemawia na korzyść tkaniny welurowej? Największymi zaletami są:
- elegancki i luksusowy wygląd;
- miękkość, która sprawia, że jest miły w dotyku;
- jest trwały;
- jest mięsisty i trudny do zagniecenia;
- prosty w obróbce i łatwy w wyprofilowaniu;
- faktura sprawia, że ociepla wnętrze;
- nie mechaci się;
- dekoracyjność;
- dostępny w każdym wybranym kolorze.
Dzięki ww. welur jest jedną z częściej wybieranych tkanin obiciowych. Jednak jak każdy materiał ma też swoje wady, którymi są:
- niekoniecznie przypadnie do gustu młodym ludziom;
- trzeba nauczyć się go czyścić;
- ma większą podatność na zabrudzenia;
- mniejsza odporność na uszkodzenia mechaniczne;
- podatny na ścieranie;
- welurowy materiał obiciowy przy dłuższym użytkowaniu odkształca się, tworząc efekt „wysiedzenia”.
Tkanina welurowa to także łatwość utrzymania w czystości i wygląd nadający charakter, dzięki któremu wnętrza otrzymują luksusowy akcent. Dodatki z weluru pomagają stworzyć przytulną atmosferę i ciepły klimat, stając się eleganckim i często luksusowym akcentem.
Materiał welurowy na meblach ma wielu zwolenników. Dzięki swoim zaletom stał się jednym z popularniejszych materiałów na obicia mebli. Co sprawia, że welur jest tak chętnie wybierany na kanapy i fotele oraz poszewki na poduszki?
Kanapy welurowe
Pierwszym powodem jest dostępność kolorów. Materiał welurowy w żywym kolorze pomoże przełamać np. monochromatyczne wnętrze lub nieco surowe w stylu scandi. Do tak urządzonego wnętrza doskonale wpasuje się sofa Lioni w kolorze intensywnej zieleni albo niebieska Boris.
Drugi powód, który sprawia, że welur jest często wybierany to jego miękkość. Dzięki niej odpoczynek na sofie jest przyjemniejszy. Kolejne aspekty przemawiające na korzyść tkaniny obiciowej welur to jej trwałość i uniwersalność. Dzięki pierwszemu nadają się do pokoi dziecięcych i dla właścicieli zwierząt domowych. Do pokoju dziecka świetnie wpasuje się sofa Flic. Materiał welurowy na sofie i fotelach nadaje im uniwersalny wygląd, sprawiając, że pasuje do każdego wnętrza. Do takich mebli należą np. uszaki Hollis z podnóżkiem lub bez, Ducon Velvet z ozdobnymi guzikami na oparciu albo Foxe z eleganckimi przeszyciami.
Dodatkowo welur kojarzy się z luksusowymi pałacowymi pokojami. Sofa welurowa nada wnętrzu charakter, sprawiając że będzie wyglądać elegancko. Jednak materiał welurowy to nie wszystko. Warto zadbać także o kształt i rozmiar mebli. Do salonu o większym metrażu wpasują się sofy dwuipółosobowe lub trzyosobowe, np. Slender albo Darnet czy masywna Chesterfield Modern Wood. Sofy z materiałem welurowym i funkcją spania albo pojemnikiem na pościel (bądź jednym i drugim) sprawdzą się też w pokoju gościnnym. Do małego salonu można wstawić narożnik z obiciem z weluru, np. Sodre lub Majestic New.
Poduszki welurowe
Po wybraniu i ustawieniu kanapy z obiciem z weluru czas na poduszki welurowe. Pomogą stworzyć klimatyczne i przytulne wnętrze. Dobierając poduszki welurowe do stylu wnętrza warto pamiętać o odpowiedniej palecie kolorów i motywie. Ciekawie zaprezentują się pikowane poduszki z welurem na gładkiej kanapie w jaśniejszym lub ciemniejszym odcieniu. Kupując poduszki welurowe należy pamiętać, że na sofie nie powinno znajdować się mniej jak cztery i nie więcej jak sześć.